Świdnickie ToTuToTam odwiedziło groby zasłużonych

środa, 5.11.2014 13:00 3752 0

Andrzej Scheer, Helena Fedkowicz i patron MDK, pod który należy koło ToTuToTam - Mieczysław Kozar - Słobódzki. To ich groby odwiedziło koło turystyczne ToTuToTam. Zapalając znicz chcieli uczcić pamięć o zmarłych.

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł nagle świdniczanin Andrzej Scheer, wieloletni dzierżawca kina Gdynia, inicjator i współzałożyciel Ogólnopolskiego Klubu Badaczy i Miłośników Krzyży Pokutnych i Rzeźb Przydrożnych przy świdnickim oddziale PTTK, popularnie nazywanego Bractwem Krzyżowców, a zajmującego się odszukiwaniem, restaurowaniem i otaczaniem opieką krzyży pokutnych. Właśnie krzyżom pokutnym poświęcał najwięcej swojego czasu wolnego, publikując artykuły na ten temat, inwentaryzując je i starając się o ich utrzymanie w dobrym stanie. Pan Andrzej był także najlepszym znawcą historii świdnickich cmentarzy, mostów, wiaduktów. Z tymi ostatnimi wiązała się kolejna jego pasja – kolejnictwo. Andrzej Scheer był autorem wielu opracowań dotyczących dolnośląskich kolei. Andrzej Scheer był członkiem świdnickiego PTTK i Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. Jako członek tego ostatniego był jednym z inicjatorów reaktywacji w 1989 roku „Wiadomości Świdnickich”, z którymi przez pewien czas współpracował. Także z ramienia TRZŚ współtworzył wiele wydań „Rocznika Świdnickiego”. Pracował w Muzeum Dawnego Kupiectwa i był wielkim rzecznikiem działań na rzecz ochrony świdnickich zabytków. Tysiącom świdniczan pan Andrzej Scheer będzie się już zawsze kojarzył z kinem Gdynia. Zapamiętamy go jako pana, który sprzedając nam bilet na film przy okazji z wielką pasją opowiadał o swoich pasjach. Jego odejście to wielka strata dla świdnickiej kultury, dla Świdnicy i dla nas – jej mieszkańców.

Grupa młodych ludzi wciąż pamięta. Pamięć stara się im utrwalać ich opiekun, Zbigniew Curyl, ponieważ wie, że powinno się i wierzy, że warto.

Przypomnijmy sobie krótko ważne dla naszej społeczności lokalnej postacie:

Andrzej Scheer, członek świdnickiego PTTK, świdniczanin i wieloletni dzierżawca kina Gdynia, inicjator i współzałożyciel Ogólnopolskiego Klubu Badaczy i Miłośników Krzyży Pokutnych i Rzeźb Przydrożnych przy świdnickim oddziale PTTK, popularnie nazywanego Bractwem Krzyżowców, a zajmującego się odszukiwaniem, restaurowaniem
i otaczaniem opieką krzyży pokutnych.

Mieczysław Kozar - Słobódzki - pedagog, kompozytor. Do najbardziej znanych utworów należą: „Białe róże”, „Maszerują chłopcy, maszerują”, „Mała dzieweczka”, „Wizja Szyldwacha”, a także bajki do słów Juliana Tuwima. Zajmował się także dziennikarstwem. Od 1945 roku losy Mieczysława Kozara Słobódzkiego związane są ze Świdnicą. Był jednym z tych, którzy organizowali szkolnictwo na terenie naszego miasta. Dyrektor pierwszej szkoły średniej – późniejsze I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza. Aktywny uczestnik życia literackiego, teatralnego i muzycznego naszego miasta. Niestety, za swoją patriotyczną przeszłość i przekonania narodowościowe został pozbawiony możliwości realizacji planów zawodowych. Po przejściu na emeryturę w 1951 r., przez szereg lat uczył jeszcze śpiewu w świdnickich szkołach i współpracował ze świdnickim teatrem. Na szczególną uwagę zasługuje Jego zaangażowanie w dzielność społeczną w: Towarzystwie Literacko – Naukowym, Polskim Związku Zachodnim, Związku Nauczycielstwa Polskiego i Miejskiej Radzie Kultury. Od 21 września 2007 patron Młodzieżowego Domu Kultury. 

 

MDK Świdnica

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)