14. rocznica Klubu Abstynenta "Arka"

poniedziałek, 29.6.2015 09:32 1160 0

W siedzibie Domu Parafialnego przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu działa Klub Abstynenta "Arka". 13 czerwca br. odbyła się uroczystość związana z 14. rocznicą powstania tego stowarzyszenia. W tym okresie klub bardzo pomógł wielu osobom z problemem alkoholowym wyjść na prostą drogę.    

Na uroczystość przybyło wielu gości m. in. przedstawiciele Klubu Abstynenta "Azyl" z Jawora, Klubu Abstynenta "Access" ze Świdnicy oraz przyjaciele z Piechowic, Legnicy i Wałbrzycha. Nie zabrakło także przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

W części oficjalnej głos zabrała prezes stowarzyszenia Wiesława Zuchmantowicz, która pokrótce przypomniała historię klubu, wspominając działania na rzecz strzegomskiego społeczeństwa. - Współpraca z władzami samorządowymi miasta oraz Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - działającą przy UM - układała się bardzo dobrze i to właśnie dzięki staraniom osób zaangażowanych, burmistrz Strzegomia wyraził zgodę na utworzenie Klubu Abstynenta "Arka". Klub zaczął prężnie się rozwijać, czego dowodem była ciągle rosnąca liczba członków. Przez okres 14 lat do naszego stowarzyszenia wstępowało wielu nowych członków wraz z rodzinami - mówiła Wiesława Zuchmantowicz. - W naszym klubie wszystkie osoby, które mają problem z alkoholem, członkowie ich rodzin i inni ludzie dotknięci w jakiś sposób chorobą alkoholową mogli uzyskać informacje i pomoc. Strzegomski klub otrzymuje coroczne dotacje z Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, które przeznaczane są na działalność statutową. Te środki mają na celu wspieranie i dalszy rozwój stowarzyszenia - dodała prezes "Arki".

Głos zabrali również: zastępca burmistrza Strzegomia - Wiesław Witkowski, który jest przewodniczącym Komisji d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, radny Rady Miejskiej w Strzegomiu - Piotr Szmidt i terapeuta Zygmunt Pala. Wiesław Witkowski przekazał prezes Wiesławie Zuchmantowicz bon podarunkowy.

Po części oficjalnej podano poczęstunek. Później rozpoczęła się zabawa taneczna - oczywiście bezalkoholowa. Bawiono się, jak zawsze, bardzo dobrze. Zespół grał do 1.00 nad ranem.

W klubie organizowane są liczne zajęcia terapeutyczne. Ponadto z myślą o swoich członkach organizowane są rodzinne obozy terapeutyczne, ogniska połączone ze śpiewem i muzyką, spotkania integracyjne przy kawie z innymi klubami, Miesiąc Trzeźwości, Spotkanie Andrzejkowe oraz Bal Sylwestrowy. Stowarzyszenie może się pochwalić corocznym udziałem w Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych w Licheniu i Częstochowie. Grupa AA (Anonimowi Alkoholicy) zaczęła się rozrastać, tak więc w odpowiedzi na rosnącą potrzebę - powstała grupa Al-Anon dla osób współuzależnionych.

- Choć trzeźwienie łączy się z wieloma wyrzeczeniami i zgodą na cierpienie, to wcale nie musi być smutne. Są sytuacje, kiedy w klubie jest wyjątkowo poważnie, bo trzeźwieje się przecież na serio, są też dni radosne, upływające na tańcach i zabawach. Taki właśnie czas świętowania mają klubowicze każdego czerwca od 14 lat. To czas rocznic, wspomnień, kolejnych wyzwań i postanowień. Zapraszamy do naszego klubu w każdy czwartek - w godz. 17.00 - 19.00 osoby uzależnione od alkoholu, współuzależnione oraz sympatyków - kończy Wiesława Zuchmantowicz

Dodaj komentarz

Komentarze (0)