[FOTO] 60-lecie ZSCKR w Mokrzeszowie

niedziela, 1.10.2017 08:44 13218 1

Obchody 60-lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego rozpoczęła msza św. w wiejskim kościółku w Mokrzeszowie, do której Komitet Organizacyjny Zjazdu zaprosił swoich kolegów, księży (także absolwentów), uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Jednak główna uroczystość prowadzona przez absolwentów-nauczycieli Elwirę Podhalicz i Bogusława Szawerdę miała miejsce w świdnickim teatrze.

Do teatru, 30 września  przybyli nie tylko absolwenci, a wśród nich Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, włodarze Gminy Świdnica i Powiatu Świdnickiego, ale także dyrektorzy i prezesi instytucji współpracujących ze szkołą. Dodatkowo uroczystość uświetnił swoją obecnością Robert Jakubik, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który pamiątkowy grawerton wręczył Joannie Miłobóg, dyrektor szkoły w Mokrzeszowie, i odczytał list gratulacyjny Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Listy gratulacyjne na ręce dyrektor Miłobóg złożyli także Zygmunt Worsa - wicestarosta Powiatu Świdnickiego, Regina Adamska – przewodnicząca Rady Gminy Świdnica i Zbigniew Kanicki - zastępca wójta Gminy Świdnica oraz Bogdan Kożuchowicz – burmistrz Świebodzic.

- Mamy dzisiaj okazję wspólnie zatrzymać się i sięgnąć do historii szkoły – mówiła w swoim wystąpieniu dyrektor Joanna Miłobóg. -  Ale przede wszystkich do ludzi z nią związanych, do ich osiągnięć, do ich sukcesów i poczuć się częścią jednej wielkie społeczności mokrzeszowskiej szkoły. Nasza szkoła różni się od tej sprzed 60 lat. Od 1957 roku zmieniło się niemal wszystko. Inne są budynki szkolne, inne metody i formy pracy, inne są też egzaminy. Przez ten okres zmieniali się dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy, uczniowie, ale jednak przez cały ten czas pozostajemy wierni profilowi szkoły. Tak jak 60 lat temu, tak i teraz, kształcimy przyszłe kadry dla rolnictwa i rozwijających się obszarów wiejskich. Silna pozycja szkoły na rynku edukacyjnym i jej liczne sukcesy są naszym wspólnym dziełem, z którego możemy być dumni. ZSCKR w Mokrzeszowie jest szkołą znaną i cenioną nie tylko w Polsce ale także za jej granicami. Stawiamy sobie za cel nieustanny rozwój. Dlatego otwieramy nowe kierunki kształcenia, modyfikujemy metody nauczania, sięgamy po nowe pomoce dydaktyczne. Jak zawsze naszymi priorytetami w procesie wychowania są następujące wartości: uczciwość, poszanowanie praw, tolerancja, wzajemny szacunek, odpowiedzialność, troska wobec potrzebujących i patriotyzm. Wy, drodzy absolwenci jesteście potwierdzeniem, że w naszych działaniach osiągnęliśmy wspólny sukces. Zdobyliście  w naszych murach wiedzę fachową, która uczyniła z was specjalistów i ułatwiła karierę. Zgłębiliście tutaj także wiedzę życiową. Stanowicie naszą chlubę i powód do dumy.

Jubileusz 60-lecia był także okazją do podkreślenia wybitnych zasług pracowników i nauczycieli szkoły. Jak zwykle przy takich okazjach były medale i odznaczenia.

W uznaniu zasług związanych z kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży Minister Edukacji Narodowej na wniosek Ministra Rolnictwa przyznał Medale Komisji Edukacji Narodowej Joannie Miłobóg, Elwirze Podhalicz i Ryszardowi Skotnickiemu

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi po wskazaniu przez dyrektora szkoły Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Medalami za Długoletnią Służbę: Małgorzatę Bednarską, Halinę Bilicką-Kowaluk, Iwonę Cieślik-Jagielską, Marię Czechlik, Hannę Lisowską, Ewę Mizerską, Grzegorza Wójtowicza, Brygidę Kowalczyk, Luizę Kępińską i Monikę Kołakowską.

W uznaniu zasług dla rolnictwa, a zwłaszcza na niwie edukacji rolniczej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek dyrektora szkoły przyznał Honorową Odznakę Zasłużony dla Rolnictwa: Iwonie Cieślik-Jagielskiej, Szymonowi Gumnemu, Joannie Hodel, Krzysztofowi Hodelowi, Magdalenie Kuklińskiej, Monice Kołakowskiej, Bogumile Kosut, Jolancie Pinczakowskiej, Marcie Podrzyckiej, Elwirze Podhalicz, Aleksandrowi Rak, Małgorzacie Rasała, Agnieszce Stelmach i Agacie Wójcik.

Szkoła nie zapomniała także o osobach, na których bezinteresowną pomoc i wsparcie szkoła może zawsze liczyć. Statuetki i honorowy tytuł „Przyjaciela Szkoły” otrzymali: Mieczysława Dubiel, Elwira Kinast, Robert Klimkiewicz, Marcin Krajewski, Małgorzata Kruk, Robert Topolski, Dagmara Lorent, Mieczysław Ryszawy i Maria Skiślewicz. Tytuł ten otrzymały również Teresa Mazurek i Monika Słowik, ale z przyczyn niezależnych nie mogły być obecne na uroczystości.

Jubileusz uświetnił występ artystyczny Zespołu Ludowo-Estradowego Mokrzeszów pod kierownictwem Marii i Wojciecha Skiślewiczów.

Po występie gości zaproszono na teren szkoły w Mokrzeszowie, gdzie czekały na nich niespodzianki i piknik ze swojskim jadłem. Stare fotografie, kroniki i dzienniki wyjęte ze szkolnego archiwum obudziły wspomnienia przenosząc obecnych w czasy ich młodości. Wisienką na urodzinowym torcie był oczywiście bal. Kolejny jubileusz już za 10 lat, na który ZSCKR w Mokrzeszowie już teraz zaprasza.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Grzegorz Godek piątek, 23.11.2018 17:55
Zmarnowałem 3 lata życia w tej szkole, wybór tej ...