[FOTO] Brave Kids 2016

czwartek, 21.7.2016 13:29 1331 0

Brave Kids to niezwykła przygoda przyjaźni, która pozwala nam patrzeć na świat w bardziej kolorowych barwach. To wspólny projekt uśmiechu, zabawy i pracy nad finałowym koncertem. Biorąc udział, a co ważniejsze będąc częścią tego pięknego projektu zrozumiałam że bez względu na to jaki mamy kolor skóry, w jakim języku mówimy i jak bardzo inne są kultury w których wychowujemy się, to łączy nas radość przebywania ze sobą, ale też smutek tęsknoty i łzy rozstania. Dzisiaj wiem, że Brave Kids to tolerancja, wzajemny szacunek i sympatia jaką możemy sobie okazywać. Mam nadzieje że nigdy o tym nie zapomnę i że zawsze będę Brave - Laura Kycia, uczestniczka-artystka Brave Kids z Zespołu Pieśni i Tańca ‘Wałbrzych’.

Brave Kids podczas każdej edycji pokazuje i udowadnia, że coś co nazywamy "ograniczeniami" czy "warunkami" stworzyliśmy sami, w swoich głowach i uparcie trwamy przy tym, aby te mury zachowywać. Radość, miłość, szczęście, przyjaźń nie znają różnych języków, kolorów skóry, włosów czy oczu, granic narysowanych na mapach. Dzieciaki nie obchodzi czy jesteś niski, pulchniutki, wysoki, z wybałuszonymi oczami, chudy czy masz piegi lub zadarty nos.

- Brave Kids jest dla mnie najpiękniejszym projektem na świecie, w którym zakochałam się 5 lat temu. To projekt w którym czuję się najlepiej i najprawdziwiej, jest najbardziej wzruszającą dla mnie częścią życia. Wspaniałe dzieciaki z całego świata w różnym wieku, odwiedzają zupełnie obcy świat, mieszkają u wspaniałych rodzin goszczących, nawiązują kontakty i przyjaźnie z ludźmi, którzy na co dzień mieszkają setki, a nawet tysiące kilometrów od nich i mówią w zupełnie innym języku niż oni. Pokazują, że można się świetnie bawić, szanować, radować i być po prostu szczęśliwym. Ten projekt daje nam tak dużo dobrej energii, nadziei i miłości, nie można tego opisać. To trzeba poczuć. Dzięki temu projektowi powstaje piękna i wartościowa Społeczność Brave Kids. I dla mnie ten projekt nie kończy się z dniem wyjazdu dzieci i ich opiekunów. Od 5 lat jestem w nim ‘po uszy’ i każdego dnia czuję, że ‘brave kids’ trwa i jest w nas.– Magdalena Sawicka, organizatorka Brave Kids w Wałbrzychu.

Pierwszy etap projektu trwał 2 tygodnie i odbył się także w Wałbrzychu. Po tych intensywnych, aktywnych, dynamicznych 2 tygodniach grupy z Wałbrzycha i pozostałych miast goszczących pojechały na 10 dni do Obornik Śl., k. Wrocławia. Tam ponad 120 dzieciaków z całego świata tworzyła ze swoich półfinałów jeszcze większe przedstawienie. Wielki Finał Brave Kids we Wrocławiu odbył się 12 lipca. Scena w Hali Stulecia zapłonęła dzięki emocjom płynącym prosto z serc tych wszystkich dzieci z całego świata. Wielki Spektakl Finałowy Brave Kids wzruszył każdego prostotą, wrażliwością, tolerancją i otwartością na drugiego człowieka oraz jego kulturę. Widzowie zachwycili się także wysokimi umiejętnościami artystycznymi uczestników projektu.

Większość młodych artystów pierwszy raz w życiu mogła wystąpić na profesjonalnej scenie z profesjonalną obsługą techniczną, przed prawie dwutysięczną publicznością, w wielobarwnych kostiumach. Dzieci i wszyscy uczestnicy, widzowie zapamiętają ten występ na całe życie, a także w trudnych chwilach przywołanie tego wspomnienia przypomni, że marzenia spełniają się.

Młodzi artyści w ciągu prawie 4 tygodni nie tylko wymieniali się swoimi umiejętnościami z zakresu sztuki i tradycji, ale także poznawali, zaprzyjaźniali się i pokazywali, że między dziećmi bariery znikają bardzo szybko. Nie mając wspólnego języka, dzieci stworzyły kolaż mieniący się różnorodnością kultur, talentów i technik artystycznych. W tym roku na jednej scenie wystąpiły dzieci z Brazylii, Maroko, Ukrainy, Gruzji, Meksyku, Słowacji, Ugandy, Hiszpanii, Mołdawii, Indii, Estonii, Rumunii, Indonezji, Macedonii, Polski, Nepalu, Izraela, Włoch, Iranu.

Wielki Finałowy Spektakl Brave Kids 122 dzieci przygotowało pod okiem instruktorów artystycznych m.in. Piotra Szewczyka z Wałbrzycha. Zespół Pieśni i Tańca ‘Wałbrzych’ brał po raz drugi udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Dla zespołu i Wałbrzycha jest to niezwykła okazja ciekawej, międzynarodowej promocji i pokazania, że mieszkańcy naszego regionu są otwarci na takie inicjatywy.

Fot. Magdalena Sawicka

Dodaj komentarz

Komentarze (0)