[FOTO] Święto chleba w Morawie ramach projektu Kultura i tradycja łączą sąsiadów

czwartek, 7.9.2017 08:59 2362 1

Jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2017 w Gminie Strzegom  było Święto Chleba, realizowane w ramach mikroprojektu „Kultura i tradycja łączą sąsiadów”, zrealizowanego w okresie od 01.01.2017r. do 31.12.2017r. wraz z miastem partnerskim Horice z Czech, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach  Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020 za pośrednictwem Euroregionu Glancensis, w kwotach: 19 999,61 EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 1 176,45 EUR z Budżetu Państwa.

Celem projektu, który został w pełni zrealizowany było spotkanie wielu artystów, wymiana doświadczeń, poznanie kultury sąsiadów, promocja własnej kultury, ale też poprzez otwartość i dostępności wydarzenia, możliwość w nim udziału nieograniczonej grupy odbiorców. Istotnym jest to, iż w projekcie uczestniczyła młodzież. Sądząc po ogromnym jej zaangażowaniu wpłynie to na integrację społeczności po obu stronach granicy, zwiększony ruch turystyczny, na realizację nowych pomysłów projektów.

O wydarzeniu można śmiało powiedzieć, że miało zasięg międzynarodowy, ponieważ partnerem projektu było zaprzyjaźnione miasto Horice w Czechach. Święto Chleba odbywało się w dniach 18-19-20.08.2017r. w miejscowości Morawa, w Gminie Strzegom. Piękna sceneria wśród zieleni, wymarzona pogoda oraz bogaty program  spowodowały, iż do Morawy zjeżdżali się mieszkańcy nie tylko naszej Gminy, ale też Dolnego Śląska, Polski oraz liczni goście z Czech i Niemiec. Idealny dojazd zorganizowany przez Gminę Strzegom na trasie Strzegom – Morawa – Strzegom, uwzględniał potrzeby mieszkańców  co do dojazdu i powrotu z koncertów, wystaw, prezentacji, itd. w ramach programu Święta Chleba.  Bliskość innego wydarzenia sportowego, również o zasięgu międzynarodowym oraz liczni goście i zawodnicy z Europy, okazało się dodatkowym atrybutem na płaszczyźnie promocji wydarzenia poza granicami kraju oraz imponującej frekwencji. W święcie Chleba mogło uczestniczyć około 30.000 osób!!! W piątek, już od godz.10.00  odbywały się prezentacje rękodzieła ludowego i artystycznego. Wydarzeniem dnia było otwarcie wystawy fotografii Michala Ludvika z Horic i Tomka Kruszelnickiego ze Strzegomia oraz występ zespołu Regioband również z Horić oraz zespołu folklorystycznego Kostrzanie ze Strzegomia.Nasi goście z Czech, partnerzy projektu zostali niezwykle ciepło przyjęci przez publiczność. W tym dniu na scenie plenerowej wystąpił zespół Trace, Niepoprawni i Future Folk. Sobota była rozśpiewana na ludowo, barwna, widowiskowa, a to za przyczyną występujących zespołów folklorystycznych oraz około 30 stoisk. Prezentowały się sołectwa z Gminy Strzegom oraz goście z Czech. Rękodzieło ludowe, degustacja potraw z kuchni regionalnych, prezentacja płodów rolnych, pięknych i dostojnych wieńców, chlebów upieczonych z tegorocznego zboża, degustacja horickich rurek, wystawa fotografii oraz prezentacja dorobku szkoły kamieniarskiej z Horic – to wszystko złożyło się na ucztę kulinarną oraz ucztę dla koneserów piękna i tego co nawiązuje do tradycji, gościnności i kultury. Aby tradycji stało się zadość, na scenie zaprezentowany został ceremoniał żniwno-dożynkowy z udziałem włodarzy zaprzyjaźnionych miast, zespołu folklorystycznego Kostrzanie oraz zespołów Bolkowianie, Olszaniacy. Wieczorem na scenie wystąpił zespół Piękni i Młodzi, Teresa Werner i Piersi. Ciekawość budziła wizyta Radia Wrocław, relacjonujące i promujące wydarzenie. Prze cały dzień, przy stoiskach, w kawiarenkach śpiewano, rozmawiano i biesiadowano.

Na zakończenie dnia organizatorzy zaprosili przedstawicieli sołectw, gości z Czech do jednej, wspólnej biesiady. Niedziela to trzeci i ostatni dzień świętowania, a więc ciąg dalszy prezentacji rękodzieła ludowego, wystawa bogactwa ziemi strzegomskiej – wyrobów z granitu i minerałów, ciąg dalszy wystawy fotografii  Michała i Tomka oraz prezentacje zespołów ludowych przy stoiskach, w halach namiotowych.

Nasi partnerzy z Czech, żegnając się w niedzielę, obiecali, że powrócą do gościnnego i pięknego Strzegomia. Święto Chleba w Strzegomiu to nie tylko spotkanie przyjaciół, to idea której celem jest poznanie tradycji i kultury sąsiadów, ale przypomnienie  wartości jakie niesie nasza własna kultura.



Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

A qwa środa, 13.09.2017 07:31
Ale ten gościu ze Strzegomia to lubi tańcować, przemawiać i...