[FOTO, WIDEO] Konferencja otwierająca projekt „Szlak Kamienia” zakończona

sobota, 24.6.2017 14:17 5220 0

23 czerwca w Strzegomskim Centrum Kultury odbyła się konferencja otwierająca projekt „Szlak Kamienia” (Cesta Kamene) realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2019. Całkowita wartość projektu to  1.998.851,20 EUR. Realizatorami projektu są:  czeskie Horice i Podzvicinsko oraz polskie gminy Strzegom, Dobromierz i miasto Świdnica.

Celem konferencji było przedstawienie celów i założeń oraz korzyści wynikających z realizacji projektu, a co za tym idzie rozwój ruchu turystycznego i zwiększenie atrakcyjności czesko-polskiego regionu przygranicznego. Konferencja miała charakter otwarty. Uczestniczyli w niej realizatorzy projektu, władze samorządowe województwa i powiatu, mieszkańcy Strzegomia, przedstawiciele lokalnych mediów oraz  grupa gości z Czech.

 

SPOT PROMOCYJNY „SZLAK KAMIENIA”

 

Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć spot promocyjny  „Szlak Kamienia” , prezentacje multimedialne  omawiające projekt z podziałem na poszczególne gminy, wysłuchać  wystąpień  okolicznościowych starosty Horic – Alesa Svobody,  burmistrza Strzegomia- Zbigniewa Suchyty  , wójta Gminy Dobromierz - Jerzego Ulbina  i obejrzeć wideo wystąpienie prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej, która nie mogła być osobiście, ale przygotowała specjalnie na  tę okazję wideo nagranie. Były także występy artystyczne. Na scenie pojawiły się grupa big beat ze Szkoły Artystycznej „Melody” z Horic i grupa taneczna z Akademii Tańca i Ruchu „Bans” ze Strzegomia. Dodatkową atrakcją była wycieczka autokarowa mająca na celu pokazanie miejsc realizacji projektu w Strzegomiu.

- Pomysłodawcą projektu są Horice – mówił na konferencji  Zbigniew  Suchyta, burmistrz Strzegomia –  Wywołała go  branża kamieniarska po stronie polskiej i czeskiej, która od dawna już ze sobą współpracowała.

  

Dlaczego Horice? Co łączy Horice i Strzegom?

 

Okazuje się, że wiele. Miasto Horice to urokliwe czeskie miasteczko o wielkości porównywalnej do Strzegomia położone od niego w odległości ok. 100 km. Oba miasta łączą skały a przede wszystkim wydobywanie i przetwarzanie granitu w Strzegomiu i piaskowca w Horicach. W obu gminach działają prężnie działające szkoły i klasy kamieniarskie. Organizowane są także co dwa lata Plenery Rzeźby w Kamieniu. Właściciele firm kamieniarskich obu miast współpracują ze sobą od dawna, dlatego nic dziwnego, że 21 października 2015 r. w czeskich Horicach podpisano umowę o współpracy między samorządami. Efektem tej  współpracy oprócz projektu „Szlak Kamienia” są jeszcze  2 mniejsze przedsięwzięcia: wspólna realizacja programu edukacyjnego w ramach projektu Comenius i  wspólne korzystanie ze środków finansowych w ramach Funduszu Mikro Projektów Euroregionu Glacensis.

- To jest współpraca, z której jesteśmy dumni – mówił w swoim wystąpieniu Ales Svoboda, starosta Horic – To jest prawdziwe partnerstwo miast, kiedy spotykają się mieszkańcy, a nie burmistrzowie. To, co nas łączy to piaskowiec i granit. Każda droga musi mieć sens, a to, że się spotykamy, że razempracujemy, to jest właśnie współpraca.  Jestem przekonany, że z takimi partnerami projekt zakończy się sukcesem.

 

WIĘCEJ O PROJEKCIE W MATERIALE WIDEO

 

 

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA W PROJEKCIE:

 

Partner wiodący – Horice:

1/ Przebudowa i wyposażenie muzeum w Horicach. Rekonstrukcja będzie trwać 2 lata,

2/ Oznakowanie tras i postojów, które łączą główne zabytki z kamieniem,

3/ Stworzenie wspólnej strony internetowej,

4/ Opracowanie wspólnego logo „Szlaku Kamienia”, które zostanie wykorzystane do oznaczenia wszystkich materiałów związanych z projektem

5/ Organizacja konferencji promującej projekt przy okazji otwarcia muzeum w Horicach

 

Partner projektowy – Podzvicinsko:

1/ Oznakowanie tras i postojów, które łączą główne zabytki związane z kamieniem

2/ Uczestnictwo w targach ruchu turystycznego

 

Partner projektowy – Świdnica:

1/ Remont 4 zabytkowych kamiennych fontann w Rynku. Zakres prac obejmie m.in. konserwację kamienia fontann oraz budowę sieci wodnokanalizacyjnej i elektrycznej

2/ Utworzenie miejskiej trasy turystycznej, która połączy kamienne zabytki. Oznaczona tablicami trasa przebiegać będzie wzdłuż istniejących już tras turystyki pieszej, rowerowej i motoryzacyjnej.

3/ Wydanie publikacji wraz z mapą wszystkich tras projektowych dotyczących kamiennych zabytków. Publikacja zawierać będzie wspólna mapę „Szlaku Kamienia” włączając w to poszczególne trasy, w tym trasę miejską w Świdnicy.

 

Partner projektowy – Dobromierz:

1/ Oznakowanie trasy szkieletowej oraz wewnętrznych i zewnętrznych tras turystycznych gminy. Trasy połączą kamienne zabytki w pobliżu Dobromierza. W ramach zadania wykonana zostanie grafika, kody QR, instalacja i prace terenowe dotyczące tablic na trasie „Szlaku Kamienia”. W miejscach gdzie będzie to możliwe zostanie umieszczona mała architektura: ławki, miejsca wypoczynku itp.

 

Partner projektowy - Strzegom:

1/ Wykorzystanie przestrzeni publicznej na aleję wystawową dużych kamiennych rzeźb (Aleja Rzeźb) w Strzegomiu.  Zagospodarowana zostanie ogólnodostępna przestrzeń miejska, poprzez stworzenie stałego miejsca dla ekspozycji rzeźb w zakresie:  nawierzchnia z kostki granitowej, postumenty, oświetlenie, monitoring, ławki, kosze, stojaki na rowery, fontanna, zdroje uliczne, zagospodarowanie zieleni. Powstaną alejki spacerowe stanowiące dojście do rzeźb wraz z oświwietleniem i elementami małej architektury.

2/ Punkt widokowy-oświetlenie krzyża na Górze Krzyżowej – wykonanie oświetlenia i monitoringu krzyża na punkcie widokowym z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii.

3/ Oznakowanie trasy turystycznej – opracowanie graficzne, wykonanie i montaż 14 tablic, w tym 2 na „Alei Rzeźb”.

4/ Czesko-polskie multimedialne pomieszczenie w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel”. Multimedialne centrum informacji o ściżce kamienia będzie udostępnione dla turystów i umożliwi wirtualny spacer po „Szlaku Kamienia” oraz kontakt z bliźniaczą salą multimedialną w Horicach.

5/ Opracowanie i wydanie wspólnych folderów, na odwrocie których będzie gra do ostemplowania. Zainteresowane osoby będą mogły zbierać stemple z różnych miejsc na trasie „Szlaku Kamienia” i uzyskać nagrody.

6/ Opracowanie i nagranie spotu promującego projekt „Szlak Kamienia”

7/ Organizacja Konferencji otwierającej projekt „Szlak Kamienia”

 

Całkowita wartość budżetu projektu to 1.998.851,20 EUR.

Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 1.699.023,52 EUR.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)