komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

czwartek, 17 sierpnia 2017

Zanny, Mirona

[FOTO, WIDEO] „Wieczór Narodowy” w Kostrzy

czwartek, 10.8.2017 11:30 , komentarze: 0 , odsłony: 1254
kategorie artykułu:

Już od ponad 20 lat w świetlicy wiejskiej w Kostrzy odbywa się „Wieczór Narodowy” z udziałem zespołów występujących w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru. To wspaniała tradycja, dzięki której o małej podstrzegomskiej wsi dowiedziało się wiele państw ze wszystkich kontynentów świata.

W środę, 9 sierpnia br. przed kostrzańską publicznością wystąpiły zespoły z Tajlandii, Hiszpanii i Chin oraz góralska kapela „PoPieronie”. Rolę gospodarzy pełnili sołtys Kostrzy i radny Rady Miejskiej w Strzegomiu – Tomasz Jeziorski oraz dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury – Bożena Bojanowska-Czuk. Wśród gości byli m. in.: przedstawiciele Rady Artystycznej festiwalu. Nie mogło zabraknąć władz samorządowych Strzegomia.

Jako pierwszy wystąpił zespół z Tajlandii, który poprzez swój taniec zaprezentował historię, kulturę, religię, zwyczaje, tradycje i życie codzienne mieszkańców. Istotną rolę odegrały również rekwizyty: sa-lor (instrument strunowy), sueng (instrument strunowy), phi (odmiana fletu), glong (instrument perkusyjny) czy też ching-chab (talerze perkusyjne).

Dużą euforię wzbudził koncert kapeli „PoPieronie” z Beskidu Żywieckiego. Czteroosobowa grupa dała pokaz wspaniałych umiejętności gry na instrumentach, a ich występ – w powszechnej opinii - był niezwykle widowiskowy i ekspresyjny.

Grupa z kraju Basków w Hiszpanii zaprezentowała tańce, w których ogromne znaczenie mają kije i miecze. Tancerze wykazali się dużą zręcznością, używając wielu rekwizytów. Tańce pochodzą z różnych okresów historycznych i w pełni oddają bogatą kulturę i ich tradycje. Również stroje, w których wystąpili tancerze związane są z kulturą Basków.

Jako ostatni wystąpili Chińczycy z regionu Yanchi. Ich tańce były barwne, pełne egzotyki i tajemniczości. Występ Azjatów z pewnością przypadł publiczności do gustu.

***

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na oficjalne otwarcie MFF, które odbędzie się w czwartek (10.08) o godz. 19.00 na strzegomskim Rynku.

 

Wasze komentarze

wtorek, 15.8.2017 10:18
1
poniedziałek, 14.8.2017 09:09
3
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Auto Max
Auto Max
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
MY CENTER
MY CENTER
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Dywany Dzierżoniow
Dywany Dzierżoniow
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Miral
Miral