Oni sławią strzegomską gminę

piątek, 27.11.2015 12:13 379 0

Strzegomianie aktywnie uczestniczą w życiu naukowym, gospodarczym, kulturalnym i społecznym naszego kraju, otrzymując za swoją pracę wysokie odznaczenia i nagrody państwowe. Poznajmy jednego z nas - dr Andrzeja Głuszyńskiego, geologa rodem z naszego miasta.

Andrzej Głuszyński - absolwent(1999-2003) Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Strzegomiu, klasy o profilu ogólnym. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowaniu Środowiska na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w listopadzie 2014 roku obronił pracę doktorską w dziedzinie geologii strukturalnej. Otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za przygotowanie rozprawy doktorskiej pt. Budowa geologiczna strefy brzeżnej Karpat i zapadliska przedkarpackiego w rejonie Tarnowa-Pilzna. Obecnie pracuje jako geolog w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie.

Dr Andrzej Głuszyński laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów

"Z satysfakcją informujemy, że dr Andrzej Głuszyński z Państwowego Instytutu Geologicznego otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za przygotowanie rozprawy doktorskiej pt. Budowa geologiczna strefy brzeżnej Karpat i zapadliska przedkarpackiego w rejonie Tarnowa-Pilzna.
Wyróżniona rozprawa stanowi obszerne studium geologiczno-strukturalne poświęcone wgłębnej budowie późnomioceńskiego frontu orogenicznego Karpat.

Dr Andrzej Głuszyński wykorzystał do badań zaawansowane technologicznie dane sejsmiki 3D, pozyskane w ostatnich latach przez PGNiG, i zastosował nowoczesne metody ich interpretacji. W rozprawie szczegółowo przedstawił i udokumentował trójwymiarową geometrię strukturalną oraz odpowiedzialną za jej powstanie sekwencję deformacji tektonicznych w strefie przejściowej pomiędzy Karpatami a ich zapadliskiem przedgórskim. W okolicach Tarnowa i Pilzna strefa ta wykazuje znaczny stopień złożoności, ujawniając cechy tzw. tektoniki klinowej, które cieszą się obecnie na świecie dużym zainteresowaniem geologów strukturalnych.

Do walorów pracy należy również zaliczyć obszerne przedstawienie roli badeńskich soli kamiennych oraz głębokich paleodolin rozcinających podłoże zapadliska przedgórskiego w formowaniu się i dzisiejszym lateralnym zróżnicowaniu budowy frontu Karpat. Dr Głuszyński wskazał też i scharakteryzował potencjalne pułapki strukturalne dla węglowodorów związane z tektoniką klinową, co po ekstrapolacji na pozostałe części frontu orogenu karpackiego może ułatwić odkrycie nowych złóż.

Rozprawa została przygotowana na Uniwersytecie Wrocławskim pod kierunkiem prof. dr. hab. Pawła Aleksandrowskiego.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w dniu 5 listopada 2015 r. w Kancelarii Premiera Rady Ministrów".

Źródło: http://www.pgi.gov.pl/pl/instytut-geologiczny-aktualnosci-informacje/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)