[WIDEO] Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży? cz. II

czwartek, 16.11.2017 08:59 1891

Zdrowie psychiczne dziecka jest tak samo ważne, jak jego samopoczucie fizyczne. To, w jaki sposób budujesz więź z dzieckiem, decyduje o jego przywiązaniu i funkcjonowaniu w relacjach interpersonalnych.

Jako rodzic masz znaczący wpływ na budowanie prawidłowej relacji z dzieckiem oraz na stan jego zdrowia psychicznego. Zwróć uwagę, jak okazujesz dziecku miłość, czułość i zainteresowanie. Czy wiesz, że wzmacniasz swoje dziecko, jeśli szczerze troszczysz się o jego dobro, kiedy rozumiesz i akceptujesz, że Twoje dziecko może odczuwać lęk. Zachęcaj dziecko do rozmowy o swoich uczuciach, problemach. Wspólnie starajcie się je rozwiązać, nawet jeśli to dla Was trudne. Spędzajcie razem czas, realizując Wasze pasje i zainteresowania. Ważne, abyś podążał za potrzebami swoich dzieci, adekwatnie do ich wieku i rozwoju, będąc przy tym dostępnym rodzicem. Unikaj ostrej i niekonsekwentnej dyscypliny, szukaj rozwiązań w trudnych sytuacjach. Spędź trochę czasu indywidualnie z każdym z Twoich dzieci. To może być dla Was piękny moment w życiu. Nie wplątuj dzieci w Twoje konflikty, kłótnie z partnerem, żoną. Twoje dziecko ma prawo kochać drugiego rodzica, nawet jeśli Ty przestajesz. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, bo nie jesteś w stanie pomóc własnemu dziecku skorzystaj z pomocy.

Dobre nawyki i mądra miłość sprawdzają się w życiu. Obserwuj dziecko uważnie, zauważ, czego się obawia, co sprawia mu radość i zadowolenie, autentycznie naucz się wsłuchiwać w to, co mówi do Ciebie Twoje dziecko. Dziecko, tak samo, jak ja czy Ty, ma potrzebę bycia wyjątkowym dla bliskiej osoby. Dla dziecka ważne są rodzicielskie gesty, takie jak: pocałunek na dobranoc, radosny uśmiech rodzica na jego widok, otarcie łez w trudnym momencie, zwłaszcza, gdy przeżywa trudne emocje, takie jak gniew czy złość. Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i pewności, że rodzice go nie opuszczą bez względu na okoliczności. Doceniaj i nagradzaj nie tyle osiągnięcia, co przede wszystkim starania, zaangażowanie i wysiłek, jakie dziecko wkłada w zadanie. Twoja pochwała, to wzmocnienie młodego człowieka, która sprawia, że dziecko jest otwarte na nowe doświadczenia, budując przy tym poczucie pewności siebie. Pozwalaj dziecku na eksplorowanie świata, zdobywanie wymarzonych doświadczeń, adekwatnie do jego rozwoju, towarzysząc mu, a nie ograniczając. Pamiętaj, że jesteś wzorem do naśladowania dla własnego dziecka. To przede wszystkim Ty przekazujesz dziecku system wartości (np. odpowiedzialność, uczciwość, szczerość, miłość, szacunek wobec innych). Dzieci prędzej czy później i tak zauważą rozdźwięk pomiędzy tym, co mówisz, a tym, co robisz. Ucz dziecko odpowiedzialnego wykonywania własnych obowiązków. To ważne, aby każdy z domowników wykonywał obowiązki domowe, dostosowane do swoich możliwości. Pokaż dziecku, że praca, nauka, to również ciekawe doświadczenie. Być może dzięki temu doświadczeniu Twoje dziecko odkryje swoją pasję w życiu. Ustal jasne i bezpieczne zasady. Bądź konsekwentny i elastyczny przy ich egzekwowaniu. Niekonsekwencja czasem bywa rzeczą ludzką, a elastyczność jest ważna dla zdrowia psychicznego. Pozwalaj, aby dziecko ponosiło konsekwencje swoich zachowań w sposób mądry.

W ramach projektu „Wsparcie rodziców dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwoju i zdrowia psychicznego”. realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy, na który Gmina Miasto Świdnica uzyskała dofinansowanie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” – edycja 2017 r., od czerwca do grudnia 2017r., możesz bezpłatnie skorzystać z oferty:

  • bezpłatnych konsultacji indywidualnych i wsparcia specjalistów:

- psychiatry dziecięcego

- terapeuty rodzinnego

- psychologa pracującego z dziećmi

- terapeuty uzależnień

  • spotkań edukacyjnych dla rodziców w żłobkach, przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach

  • grupowych warsztatów psychoedukacyjnych dla rodziców dzieci przedszkolnych, szkolnych i gimnazjalnych.

Szczegółowe informacje na stronie:

http://www.mops.swidnica.pl/

e-mail: pomoc@mops.swidnica.pl

tel. 74/854-90-52 lub 59

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” – edycja 2017.