25-lecie rządu Tadeusza Mazowieckiego

piątek, 12.9.2014 13:58 1618 0

12 września 25. rocznica powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Polski! 24 sierpnia 1989 r. Sejm powołał Tadeusza Mazowieckiego na premiera. 12 września udzielił rządowi wotum zaufania.


Tadeusz Mazowiecki (1927–2013) – działacz katolicki, założyciel i redaktor naczelny miesięcznika „Więź”, pierwszy premier Trzeciej Rzeczpospolitej (1989–1990); współtwórca Porozumień Sierpniowych (1980) i obecnej konstytucji (1997); od 2010 r. do śmierci doradca prezydenta do spraw polityki krajowej i międzynarodowej; kawaler Orderu Orła Białego i papieskiego Orderu św. Grzegorza

ŻYCIORYS
Tadeusz Mazowiecki
Do historii przeszedł jako pierwszy premier Trzeciej Rzeczpospolitej. Był działaczem katolickim, założycielem miesięcznika „Więź”, współtwórcą fundamentalnych polskich dokumentów, jak Porozumienia Sierpniowe i obecna konstytucja. Pod koniec życia doradzał prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu
Według tegorocznego badania CBOS Tadeusz Mazowiecki był dla Polaków najlepszym premierem 25-lecia. Wskazało go 25 proc. ankietowanych. I to w jego rządzie Polacy w ostatnim ćwierćwieczu pokładali największe nadzieje. W momencie powoływania rady ministrów 82 proc. badanych witało ją z nadzieją i wiarą, że będzie lepiej. Żaden z późniejszych gabinetów i ich szefów nie był witany tak entuzjastycznie.
„Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku w rodzinie znanego w mieście lekarza. Pierwsze dramatyczne doświadczenia jego życia wiążą się z okupacją niemiecką, wysiedleniami i zbrodniami, na które patrzył jako dorastający chłopiec. W 1944 r. aresztowany został starszy brat, wywieziony do Stuthoffu, przepadł bez śladu. Krótko po wojnie Tadeusz Mazowiecki ukończył szkołę średnią – Małachowiankę w Płocku” – przypomina historyk Andrzej Friszke na Premiermazowiecki.pl.
Przyszły premier studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, od 1949 r. współpracował z tygodnikiem „Dziś i Jutro”, angażował się społecznie – działał w katolickim Stowarzyszeniu PAX, w latach 1953–1955 był redaktorem naczelnym „Wrocławskiego Tygodnika Katolickiego”. Gdy to było możliwe, korzystał z marginesu wolności, który powstał w czasie destalinizacji i odwilży roku 1956. Współtworzył wtedy Ogólnopolski Klub Postępowej Inteligencji Katolickiej, a następnie Klub Inteligencji Katolickiej, w którym przez lata był członkiem zarządu i wiceprezesem. Zakładał miesięcznik „Więź” i kierował nim od 1958 do 1981 r.
Mazowiecki zasiadał także w Sejmie PRL w latach 1961–1972, należał do Koła Poselskiego Znak. 11 marca 1968 r. współtworzył interpelację poselską w obronie represjonowanych studentów. Inicjował dialog polsko-niemiecki. W maju 1977 był mężem zaufania uczestników głodówki w kościele św. Marcina w Warszawie w obronie aresztowanych członków i współpracowników Komitetu Obrony Robotników. W 1978 r. podpisał deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych – niezależnej inicjatywy edukacyjnej (wykłady odbywały się w prywatnych mieszkaniach).
Pod koniec lat 70. Mazowiecki był już jednym z czołowych działaczy opozycji demokratycznej. W sierpniu 1980 r. wraz z Bronisławem Geremkiem zawiózł do strajkujących w Stoczni Gdańskiej apel poparcia od polskich intelektualistów. To wtedy Lech Wałęsa poprosił obu o pomoc i powstała Komisja Ekspertów przy Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym z Mazowieckim na czele.
Mazowiecki współtworzył Porozumienia Sierpniowe i „Solidarność”. „Liczył na osiągnięcie trwałej ewolucji sytuacji w Polsce tak, by mimo istniejącego podziału Europy społeczeństwo bez wstrząsów poszerzało zakres swojej wolności. Aby „Solidarność” nie była tylko „fajerwerkiem, jak wiele pięknych i wzniosłych chwil w naszej historii” (jak sam mówił), lecz trwała, zmieniała społeczeństwo i kraj. Była to trudna droga, zakładała przyzwyczajanie władz PRL i Kremla do polskiej odmienności, prawa Polaków do reformowania życia w kraju, ale też samoograniczenie radykalizmu ruchu” – ocenia Andrzej Friszke.
Internowany w stanie wojennym. Przez rok był przetrzymywany w obozach w Jaworzu i Darłówku. Później nadal doradzał – tym razem zdelegalizowanej – „Solidarności”. W końcu doszło do rozmów z władzami PRL zakończonych przy Okrągłym Stole. Po wyborach czerwcowych 24 sierpnia 1989 r. Sejm powołał Mazowieckiego na premiera, a 12 września dał mu wotum zaufania.
Gdy przegrał z Lechem Wałęsą wybory prezydenckie w 1990 r., podał rząd do dymisji. Wraz ze swoimi zwolennikami założył Unię Demokratyczną, która później przekształciła się w Unię Wolności i Partię Demokratyczną.
Na początku lat 90. otrzymał specjalne zadanie na arenie międzynarodowej. W 1992 r. został specjalnym sprawozdawcą Komisji Praw Człowieka ONZ w byłej Jugosławii. Alarmował świat o zbrodniach, a potem w 1995 r. – w akcie sprzeciwu wobec bierności przywódców – ustąpił z funkcji.
Był posłem od 1991 do 2001 r. W 1997 r. należał do grona autorów konstytucji i był głównym autorem jej preambuły. W 2010 r. został doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmarł w Warszawie 28 października 2013 r.


Obchody 25-lecia powołania Rządu Tadeusza Mazowieckiego wspiera koalicja organizacji pozarządowych Razem '89. Informacje o nadchodzących wydarzeniach oraz materiały dotyczące rocznicy można znaleźć na stronie www.razem89.pl

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)