Strzegom: Projekt dziennikarski LO w Warszawie

piątek, 19.12.2014 13:20 2502 0

Występ w programach „Świat się kręci” i „Pytanie na śniadanie”, nagrywanie audycji w Polskim Radiu, zwiedzanie gmachu TVN-u i Telewizji Polskiej oraz spotkanie z „Golec uOrkiestrą”, Katarzyną Glinką, Jackiem Kawalcem, Pawłem Sztompke – takie atrakcje czekały na uczniów LO w Warszawie.

W dniach od 10 do 12 grudnia br. klasa I a o profilu dziennikarsko – medialnym i prawniczym strzegomskiego LO, na zaproszenie patrona klasy – Mirosława Oczkosia, wzięła udział w projekcie dziennikarskim w Warszawie. Pierwszym punktem programu było Muzeum Historii Żydów Polskich, w którym, dzięki interaktywnym tablicom i bogatym zbiorom pamiątek i map, mogliśmy poznać historię i kulturę narodu żydowskiego. Muzeum jest ogromne, a sama budowla zapierała dech w piersiach. Dzięki takiej formie lekcja historii i kultury żydowskiej miała szczególną wartość. Kolejnym akcentem kultury wysokiej był spektakl w Teatrze „Kwadrat”. Sztuka „Ślub doskonały”, grana przez znanych z telewizji aktorów, m.in.: Pawła Małaszyńskiego, Andrzeja Nejmana, Martę Żmudę-Trzebiatowską oraz Katarzynę Glinkę wywarła na nas ogromne wrażenie. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć z Katarzyną Glinką, która rok temu zagrała również na deskach LO w przedstawieniu „Upiór w operze”.

Następny dzień minął nam na wizycie w Polskim Radiu, gdzie mieliśmy okazję spotkać się z członkami zespołu „Golec uOrkiestra”, którzy nagrywali audycję na temat swojej najnowszej płyty. Była to świetna okazja, aby podpatrzeć w jaki sposób tworzy się takie programy radiowe. Przez szybę reżyserki widzieliśmy zarówno pracę dziennikarza, ale również operatorów, którzy rejestrowali wywiad. Po nagraniu była świetna okazja do rozmowy z Golcami, którzy podarowali naszej klasie najnowszą płytę koncertową z kolędami. To spotkanie również upamiętniliśmy zdjęciem. Po gmachu radia oprowadzał nas świetny dziennikarz Paweł Sztompke, który wyjaśniał nam meandry dziennikarskiego rzemiosła. Najważniejsze dla nas było jednak to, że mogliśmy w profesjonalnym studiu radiowym nagrać swoje pierwsze audycje. Cennych uwag udzielał nam nasz opiekun Mirosław Oczkoś.
Nie był to jednak koniec dziennikarskich doświadczeń w tym dniu, ponieważ po zajęciach w Polskim Radiu udaliśmy się do głównej siedziby TVN-u. Dziennikarze stacji podzielili nas na ośmioosobowe grupy, dzięki czemu zwiedzanie przebiegało bardzo sprawnie. Z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy studio, w którym tworzony jest program TVN 24, ale także pracę dziennikarzy, asystentów techniczny i operatorów. Mogliśmy na żywo obserwować przygotowywanie programu informacyjnego. To było bezcenne doświadczenie. Największe wrażenie zrobiła na nas ściana ekranów projekcyjnych, mająca 17 metrów szerokości i rozdzielczość 10240 × 1440 pikseli.

Wieczorem udaliśmy się do gmachu Telewizji Polskiej, gdzie wystąpiliśmy w programie „Świat się kręci”! Mieliśmy okazję posłuchać wypowiedzi: Artura Gadowskiego, Magdy Steczkowskiej, Kayah, a także podpatrzyć warsztat dziennikarski Agaty Młynarskiej. Nasze spokojne i skupione miny można oglądać na oficjalnej stronie programu.

Siedzieliśmy na widowni, ale dzięki temu mieliśmy okazję poznać telewizję „od kuchni”. Wiemy już w jaki sposób realizowane są programy na żywo. http://swiatsiekreci.onet.pl/wideo/swiat-sie-kreci/#!/video/4758

Po pełnym powagi programie przyszedł czas na chwilę relaksu w Galerii Warszawskiej „Złote Tarasy”. Ten dzień zakończyliśmy kolejnym pamiątkowym zdjęciem i powrotem do schroniska.

Piątek rozpoczął się od udziału naszych licealistów w programie „Pytanie na śniadanie” w TVP 1, podczas którego Klaudia Ginter i Michał Kustra zachęcali do wzięcia udziału w akcji potencjalnych dawców szpiku „Dla Przemka i innych” organizowanej przez strzegomskie LO. Licealiści opowiadali o swoim nauczycielu, któremu, za pośrednictwem mediów, postanowili pomóc w znalezieniu potencjalnych dawców szpiku. W akcję włączył się również Jacek Kawalec, popularny aktor i prezenter, który w 2012 r. wystąpił na deskach LO w roli Hamleta i dlatego bardzo mocno zaangażował się w akcję pomocy Przemkowi i innym. Program prowadzili Monika Zamachowska i Tomasz Wolny, na których pytania odpowiadali licealiści i zaproszeni goście. Już dziś wiemy, że akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku zakończyła się rekordową ilością zarejestrowanych osób. Mamy nadzieję, że nasz nauczyciel znajdzie w tej grupie swojego genetycznego bliźniaka.

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/18038722/szukaja-dawcy-szpiku-dla-swojego-nauczyciela 

Przed wyjazdem postanowiliśmy zwiedzić jeszcze Stare Miasto. Największe wrażenie zrobiła na nas gigantyczna choinka oraz przepiękne ozdoby świąteczne. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Strzegomia w piątek późnym wieczorem. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że projekt był bardzo udany i już nie mogą się doczekać kolejnych warsztatów. Naszymi opiekunami były nauczycielki LO: Beata Suwart-Orzechowska i Agnieszka Żelazko oraz niezastąpiony opiekun merytoryczny klasy – Mirosław Oczkoś.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)