Wycieczka po strzegomskiej Bazylice

wtorek, 18.11.2014 13:00 682 0

To był kolejny pracowity weekend dla adeptów sztuki przewodnickiej. W piątek, tj. 14 listopada br., kursanci zapoznawali się ze zbiorami literatury regionalnej, która znajduje się na stanie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom. Zaś w sobotę poznali historię i walory architektoniczne bazyliki strzegomskiej, dzięki zajęciom, które poprowadził kustosz bazyliki strzegomskiej - ks. Prałat Marek Babuśka.

Gdzie można znaleźć najwięcej wiadomości o regionie? Oczywiście w bibliotece, dlatego w piątek 14 listopada br. kursanci pod okiem Bartłomieja Ranowicza, kierownika szkolenia udali się do gmachu strzegomskiej Biblioteki Publicznej w celu zapoznania się z tematycznym księgozbiorem. Na miejscu okazało się, że wybór literatury jest bardzo bogaty. Publikacje obejmują nie tylko teren miasta czy gminy Strzegom, ale całego Dolnego Śląska. Dzięki powyższej literaturze czytelnik może obejrzeć piękne albumy przedstawiające Strzegom na zdjęciach i pocztówkach z początków XX wieku, zgłębić dzieje zakonów rycerskich, w tym bractwa joannitów, które założyło właśnie w Strzegomiu najstarszą komandorię na Śląsku. A także dowiedzieć się, dlaczego księża w Dusznikach Zdroju i Dobroszowie wchodzą do paszczy wieloryba, w jakim celu cystersi w Krzeszowie zbudowali pawilon na wodzie i dlaczego w podwrocławskiej Lutyni płacze kula armatnia. Gromadzona w ten sposób wiedza o przeszłości, tradycjach historycznych i kulturowych regionu była dla przewodników nie lada gratką.

Sobotnie zajęcia poprowadził kustosz strzegomskiej bazyliki ks. Prałat Marek Babuśka, który rozpoczął od przybliżenia nam dziejów kawalerów maltańskich, prawdopodobnej lokalizacji pierwszego strzegomskiego kościoła pw. św. Piotra, a następnie dogłębnie omówił historię samej bazyliki, co stworzyło epilog pierwszej części zajęć. Po przerwie przedstawione zostało wyposażenie i detale architektoniczne strzegomskiej bazyliki, która w 2012 r. otrzymała zaszczytny tytuł Pomnika Historii.

Nasza wiedza o miejscu, w którym żyjemy, pracujemy i mieszkamy jest coraz głębsza. Jak drzewa zapuszczamy korzenie w jego historię i teraźniejszość.

Zobacz zdjęcia

Łukasz Grzelik
Uczestnik kursu

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)