Zawierzyła na słowo i straciła blisko 50 tysięcy złotych!

środa, 17.9.2014 10:43 4084 2

O tym, że nie warto ufać obcym, zwłaszcza jeżeli chodzi o pieniądze, przekonała się mieszkanka Świdnicy. Kobieta straciła blisko 50 tysięcy złotych!

Sytuacja scenariuszem przypomina sposób "na wnuczka", jednak niegasnące apele policji i komunikaty medialne, powodują, że złodzieje wymyślają i prowokują co rusz to nowe metody wyłudzenia niemałych pieniędzy.

Tym razem ofiarą działającej nie w pojedynkę osoby, padła 76-letnia świdniczanka.

- 16 września ok. godz. 11.00 76-latka otrzymała telefon, że jej przebywająca w Londynie córka spowodowała wypadek, w którym ucierpiała inna kobieta. Córka rzekomo przebywa obecnie na posterunku policji i aby go opuściła potrzebna jest kaucja - przybliża przebieg wydarzeń Robert Topolski z KPP Świdnica.

Oszust był na tyle perfidny, że podał do telefonu kobietę, która miała udawać córkę poszkodowanej.

- Świdniczanka nabrała się na tę historię i bez namysłu poszła do banku, wzięła kredyt na 35 tysięcy złotych i tę gotówkę razem z 6 tysiącami złotych i 1200 funtami brytyjskimi, które miała uzbierane, przekazała mężczyźnie, który podał się za kuriera - dodaje.

Kiedy kobieta zorientowała się, że została oszukana, zgłosiła się na policję. W sumie 76-latka straciła ok. 47 tys. zł.

- Czasami wystarczy wykonać jeden telefon, aby potwierdzić opisywany przez obcych przebieg zdarzeń. Nie ufajmy obcym, którzy wykorzystują nasze zdenerwowanie i przejęcie przykrą sytuacją, nie możemy im ufać, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z dużymi kwotami pieniędzy. Jeśli ma się jakiś cień wątpliwości, należy koniecznie skontaktować się z policją - apeluje Robert Topolski.

 

***

POLICJA APELUJE !


SZANOWNI PAŃSTWO

Po raz kolejny policjanci apelują o ostrożność w kontaktach z osobami, które pukają do naszych drzwi lub telefonicznie proszą o pożyczenie pieniędzy.



P O L I C J A N C I P R Z Y P O M I N A J Ą !



Jeśli ktoś telefonicznie podaje się za członka naszej rodziny i prosi nas o pomoc (najczęściej o pożyczenie pieniędzy), zanim to zrobimy, zweryfikujmy czy jest to rzeczywiście nasz krewny. Najprostszym sposobem jest zadzwonienie na znany nam numer telefonu (najlepiej stacjonarnego) tej osoby z naszej rodziny, za którą podaje się rozmówca. Jeśli natomiast podejrzany podaje się za członka rodziny, którego nie znamy lub nie pamiętamy, skontaktujmy się z innymi bliskimi osobami, które potwierdzą nam, że to jest faktycznie krewny i że takiej pomocy potrzebuje. Pamiętaj, że zawsze o swoich podejrzeniach możesz powiadomić Policję


Drugą kategorią przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych są kradzieże, dokonywane przez "DOMOKRĄŻCÓW", którzy mają swoje sposoby, kuszą nas pozornie atrakcyjnymi towarami, zapewniając jednocześnie o wysokiej wygranej, lub przedstawiają się za pracowników elektrowni, gazowni, pomocy społecznej czy też pracowników wodociągów, którzy pod pretekstem sprawdzenia wodomierzy okradają starszych ludzi.

 

Przed wpuszczeniem do mieszkania takich osób:

  • upewnijmy się, czy osoby te są rzeczywiście tymi za które się podają,

  • żądajmy okazania legitymacji,

  • zadzwońmy do instytucji na którą się powołują,

  • poprośmy sąsiada, aby w trakcie wizyty był w naszym mieszkaniu.

Tylko rozsądek i rozwaga w tym przypadku mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą oszustwa.

 


Komenda Powiatowa Policji

w Świdnicy

 

MM

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

sebo środa, 17.09.2014 14:05
Taka to Świdnica złodziejstwo patologia, niech teraz ci oddają co...
alek środa, 17.09.2014 13:31
biedna, współczuję jej.