Akcja prędkość: 44 pojazdy skontrolowane

wtorek, 19.5.2015 11:33 6218 7

18 maja na drogach powiatu świdnickiego policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadzili wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem „Prędkość”. Funkcjonariusze sprawdzali  m.in. czy kierujący stosują się do przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach. 

Oprócz kontroli prędkości, podczas działań policjanci sprawdzali także: stan trzeźwości kierujących, stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, stan techniczny pojazdów oraz przestrzeganie przez kierujących innych przepisów ruchu drogowego.

Jak informuje Magdalena Ząbek z KPP Świdnica w sumie skontrolowano 44 pojazdy. Na 22 kierowców nałożono mandaty. 8 z nich dotyczyło przekroczenia prędkości.

- W związku z wejściem nowych przepisów policjantom ze świdnickiej drogówki nie udało się ukarać ani jednego kierowcy zabraniem prawa jazdy. Celem tych działań jest zapobieganie wypadkom drogowym oraz wymuszenie na niektórych kierowcach niestosujących do zasad panujących na drodze przestrzegania przepisów w ruchu. Pamiętać należy, że niezdyscyplinowani kierowcy w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo innymi uczestnikami ruchu drogowego, mogą i często są przyczyną większości tragicznych w skutkach wypadków drogowych- podkreśla rzeczniczka.

W dniu 17 i 18 maja br. funkcjonariusze ujawnili łącznie na Dolnym Śląsku 1417 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości, z czego w 6 przypadkach, gdzie kierujący przekroczyli na terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, w związku z nowelizacją przepisów, oprócz kary grzywny, policjanci zatrzymali też prawa jazdy na 3 miesiące.

Przypomnijmy, że w ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku m.in. rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Czytaj także:

Przekroczysz prędkość? Zabiorą ci prawo jazdy

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

wujek1977 czwartek, 21.05.2015 14:26
A dla mnie to jest podwójne karanie kierowcy i to...
efwef środa, 20.05.2015 09:40
Policja powinna się ustawić w Opoczce,Bojanicach,Lutomii i Piskorzowie.Okoliczne wieśniaki królowie...
oburzony wtorek, 19.05.2015 11:49
"W związku z wejściem nowych przepisów policjantom ze świdnickiej drogówki...
tomtom wtorek, 19.05.2015 13:35
Też zwróciłem na to uwagę 'nie udało się ukarać'. To...
Wiesław wtorek, 19.05.2015 15:43
Cześć. Tu Wiesław! "po drugie kierujący wie już dużo wcześniej ŻE...
tomtom wtorek, 19.05.2015 17:16
Trzeba karać - normalne,nieuchronnośc kary tez jest ważna. Ale ważniejsze...
tomtom wtorek, 19.05.2015 17:19
Jeszcze wrócę do tego,że u nas wiedzą 'że za radarem...