Bezpieczne żniwa 2017

poniedziałek, 24.7.2017 09:09 547 0

Sezon prac polowych w pełni, rolnicy zaczynają kosić zboża. W tym okresie dochodzi do wielu wypadków przy pracy w rolnictwie, dlatego w lipcu i sierpniu pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu odwiedzą rolników w ich gospodarstwach rolnych oraz w polu przy wykonywaniu prac żniwnych.  Proszę się nie obawiać, pracownicy PIP przychodzą do Państwa jako doradcy mający za zadanie pomóc, doradzić i pokazać jak można poprawić bezpieczeństwo pracy zarówno w polu jak i w zagrodzie. Aktywne doradztwo przypomni rolnikom zasady bezpiecznej pracy przy obsłudze maszyn żniwnych i prostych sposobów  unikania zagrożeń wypadkowych.

Pamiętajmy !!! Żeby uniknąć nieszczęśliwych wypadków podczas prac żniwnych należy:

  • przygotować kombajny, prasy i inne maszyny używane do prac żniwnych do dobrego stanu technicznego, aby nie naprawiać ich na polu,

wyposażyć maszyny w osłony przekładni napędowych i innych części ruchomych, 

  • zapewnić bezpieczny przejazd członków rodziny podczas dojazdu na miejsce wykonywania prac polowych oraz powrotu, na przykład samochodem osobowym lub rowerem,

  • zapewnić dzieciom opiekę dorosłych w domu, aby nie towarzyszyły rodzicom w pracy na polu,

  • zaopatrzyć w napoje chłodzące i nakrycia głowy wszystkich pracujących na słońcu,

  • i najważniejsze - nie podejmować pracy po spożyciu alkoholu.

Drodzy rolnicy pamiętajcie o swoich dzieciach!

Szczególną opieką należy otoczyć dzieci i młodzież do lat 15. Jeżeli ich pomoc jest niezbędna w Państwa gospodarstwie, to tylko przy takich pracach, które mogą wykonać ze względu na swoje warunki fizyczne i psychiczne.

Nie pozwalajmy dzieciom wykonywać niebezpiecznych prac polowych, a tym bardziej uruchamiać i obsługiwać ciągników, kombajnów i maszyn rolniczych. Nie pozwalajmy dzieciom przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyn,  Rozmawiajmy z dziećmi o niebezpieczeństwach związanych na przykład z zabawą w pobliżu pola, na którym pracują maszyny.

Dzieci nie powinny również pracować na wysokości, np. przy załadunku i rozładunku słomy - Państwa dzieci jeszcze napracują się w swoim życiu.

Pamiętajmy - najczęstszą przyczyną wypadków dzieci w gospodarstwach rolnych jest nie tylko nieostrożność dziecka ale i lekkomyślność rodziców. 


Wszystkim rolnikom i ich rodzinom życzymy sprzyjającej pogody podczas zbiorów, dobrych plonów, a przede wszystkim bezwypadkowej pracy.

Opracowała:

Justyna Rogulska

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)