Czy dieta ma wpływ na płodność?

czwartek, 16.4.2015 08:00 4793

Jeśli planujesz powiększenie rodziny, przeanalizuj swój jadłospis. To co jemy ma duży wpływ na płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. Co zatem należy wyeliminować, a co włączyć do diety, aby stać się szczęśliwymi rodzicami?

Waga a płodność

Przede wszystkim należy pamiętać, że utrzymanie optymalnej masy ciała jest niezwykle ważnym czynnikiem. Zarówno otyłość jak i niedowaga mogą utrudniać zajście w ciążę. Badania wykazały, że u kobiet duża ilość tkanki tłuszczowej wpływa na produkcję hormonów, prowadząc do zaburzeń owulacji. U otyłych mężczyzn z kolei częściej występują zaburzenia erekcji oraz obniżony poziom testosteronu. - Prawidłowa masa ciała oraz dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, warunkuje dobrą kondycję organizmu, między innymi prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych, a co za tym idzie sprzyja płodności – mówi mgr inż. Barbara Olszewska, dietetyk Naturhouse.

mgr inż. Barbara Olszewska
Dietetyk Naturhouse w Świdnicy 

Co jeść, by zwiększyć szansę na poczęcie?

Niektóre składniki są szczególnie ważne, gdy planujemy powiększenie rodziny. Witamina E, nazywana również witaminą płodności, ma duże znaczenie przy wydzielaniu hormonów oraz produkcji nasienia. Znajdziemy ją w olejach roślinnych, jajach, orzechach, pestkach słonecznika, a także zielonych warzywach liściastych, takich jak sałata, szpinak czy natka pietruszki.

Innym niezwykle ważnym składnikiem odżywczym są witaminy z grupy B. - Witamina B1 odpowiada za prawidłowy przebieg owulacji, witamina B6 natomiast bierze udział w produkcji progesteronu i prolaktyny – mówi dietetyk Naturhouse. Istotne jest także spożycie kwasu foliowego nie tylko podczas ciąży (zapobiega wadom rozwojowym cewy nerwowej płodu), ale także na etapie starania się o dziecko. Kwas foliowy potrzebny jest do wytwarzania kwasów nukleinowych, wpływa również na częstotliwość owulacji. Dobrym źródłem tych składników są ryby, jaja, drób, przetwory mleczne, rośliny strączkowe, kasze i produkty pełnoziarniste.

Gdy staramy się o dziecko, w naszej diecie nie może zabraknąć cynku oraz selenu. Cynk pomaga m.in. w przyswajaniu witaminy B1, ponadto wpływa na produkcję testosteronu, a także wraz z selenem na jakość nasienia i ruchliwość plemników. Doskonałym źródłem cynku są pestki dyni, fasola, owoce morza, produkty zbożowe, jaja oraz mięso. - Selen znajdziemy przede wszystkim w orzechach brazylijskich, ale też w roślinach strączkowych, warzywach kapustnych, owocach morza, otrębach - podkreśla dietetyk Barbara Olszewska.

Przy zaburzeniach owulacji należy zwrócić uwagę na odpowiednią podaż żelaza, jodu, witaminy C, witaminy E oraz witamin z grupy B. Istota jest również podaż niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3, omega -6), które wpływają na gospodarkę hormonalną oraz funkcjonowanie układu rozrodczego. Znajdziemy je m.in. w tłustych rybach olejach i orzechach.

W ostatnich latach coraz częściej rekomendowana jest suplementacja witaminą D w okresie od października do kwietnia. Badania pokazują, że niedobór witaminy D może pogarszać jakość nasienia oraz produkcję testosteronu. U kobiet wpływa na częstotliwość miesiączek, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Czego unikać starając się o potomka?

Przyszli rodzice powinni unikać spożywania dużych ilość kofeiny, alkoholu oraz produktów obfitujących w tłuszcze trans, które powodują zaburzenia w syntezie hormonów. Tłuszcze te najdziemy w margarynie, wypiekach cukierniczych, drożdżówkach, chipsach i potrawach smażonych w głębokim oleju. Warto ograniczyć ilość węglowodanów prostych oraz produktów o wysokim indeksie glikemicznym (słodkie napoje, soki, białe pieczywo, rozgotowany makaron lub ryż), co pomoże utrzymać prawidłową masę ciała.

 

 Pomoc dietetyka

- Wykształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej w okresie starania się o dziecko zaprocentuje także podczas ciąży i karmienia piersią. Zmiany w diecie, aktywność fizyczna oraz unikanie używek zdecydowanie ułatwią przyszłym rodzicom spełnienie ich największego marzenia - stwierdza mgr inż. Barbara Olszewska, dietetyk Naturhouse.

Jeżeli planujesz urodzenie dziecka, odpowiednio wcześniej zadbaj o swoją dietę. Pomocne może okazać się wsparcie ze strony wykwalifikowanego dietetyka, który dopasuje jadłospis do Twoich potrzeb i stylu życia.

Okazją do spotkania ze specjalistą jest ogólnopolska akcja pod hasłem „Spełniamy marzenia”, podczas, której od 1 marca można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dietetykiem. Oprócz badania składu ciała, ekspert pomoże Ci poznać przyczyny Twoich problemów i zaproponuje skuteczne sposoby rozwiązania ich.

Centrum Dietetyczne Naturhouse

Rynek 13

58-100 Świdnica

Tel: 74 857 46 13 / 731 615 305

 

Centrum Dietetyczne Naturhouse

ul. Główna 6

58-309 Wałbrzych

Tel: 74 667 50 22 / 784 976 981