komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

niedziela, 19 listopada 2017

Seweryny, Maksyma

[LIST CZYTELNIKA] Czy urząd usunie niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego?

piątek, 4.8.2017 08:48 , komentarze: 2 , odsłony: 4527
kategorie artykułu:

Barszcz Sosnowskiego to bardzo inwazyjna i niebezpieczna roślina. Często przy walce z jej ekspansją zawodne okazują się środki chemiczne, a jedynym rozwiązaniem, by się jej pozbyć jest jej skoszenie i wykopanie korzeni. Jak się okazuje ta niebezpieczna roślina występuje w Pasiecznej gm. Jaworzyna Śl., tuż obok placu zabaw dla dzieci.

- Chciałem poruszyć problem Barszczu Sosnowskiego w samym środku miejscowości Pasieczna. Mieszkanka wioski poinformowała urząd w Jaworzynie Śląskiej o wystąpieniu rośliny na jednej z posesji (nieuprawianej, ale bardzo blisko placu zabaw). Urzędnicy po przyjeździe stwierdzili dużą ilość tych roślin, które zaczynają wchodzić w fazę przekwitania i zaczynają się rozsiewać. Niektóre krzaki mają ponad 2 metry. Pracownicy urzędu mają zagadkę co dalej robić, gdyż jest tego sporo. Ponoć nawet przebywanie obok tej rośliny może powodować podrażnienia nosa. Wiadomo iż istnieją firmy, które się tym zajmują, ale wątpliwe aby gmina Jaworzyna za to zapłaciła - alarmuje redakcje mieszkaniec Pasiecznej (dane do wiadomości redakcji).

Dwa lata temu w siemianowickim szpitalu zmarła w wyniku poparzenia 67-letnia kobieta. Podczas koszenia trawy, 67-latka przypadkiem dotknęła barszczu Sosnowskiego i z niewydolnością krążeniową, została przewieziona do szpitala. Na miejscu stwierdzono poparzenia II stopnia na obszarze 5 proc. ciała. Niestety, z powodu kontaktów z toksyczną rośliną, kobieta zmarła.

- Jeśli roślina rośnie na prywatnej posesji to szczerze przyznam, że musimy zapoznać się z treścią przepisów bo taka sytuacja jest niezwykle rzadka. Jeśli one nam to umożliwią będziemy wzywać właściciela posesji do usunięcia barszczu. Tak jednak jak mówię, musimy zapoznać się z przepisami. Podkreślę też, że żadna informacja pisemna nie wpłynęła do urzędu. Będziemy to weryfikować - komentuje Tomasz Strzałkowski, sekretarz gminy Jaworzyna Śl.

Barszcz Sosnowksiego to niezwykle niebezpieczna roślina. Należy kategorycznie unikać kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż może to prowadzić do niebezpiecznych, kończących się wizytą w szpitalu, poparzeń. Roślina pod wpływem promieni słonecznych wydziela olejki eteryczne, które podrażniają skórę, śluzówkę, itp. Następuje reakcja alergiczna, organizm reaguje na nią indywidualnie – mniejszymi, ale i bardzo poważnymi poparzeniami. Trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

sobota, 18.11.2017 09:57
12
sobota, 18.11.2017 07:56
poniedziałek, 13.11.2017 09:07
piątek, 17.11.2017 08:00
piątek, 17.11.2017 09:08
6
środa, 15.11.2017 09:29
32
środa, 15.11.2017 08:27
3
wtorek, 14.11.2017 11:10
9
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Miral
Miral
Auto Max
Auto Max
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Skład opału Agro
Skład opału Agro
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius