Inspirujące spotkanie z Rosjanką

środa, 3.12.2014 11:30 3042 0

Interesująco, zabawnie, mądrze, a czasem… trochę groźnie – tak właśnie o swoim kraju opowiadała Rosjanka Natalia Nikolska podczas kolejnego spotkania z cyklu „Six O’Clock” organizowanego przez Centrum Edukacji SMART, które odbyło się 28 listopada.

 

 

Z wykształcenia reżyser, z zamiłowania wokalistka, współzałożycielka zespołu Breslauer Coctail, znana z prowadzenia w Świdnicy cyklu „Spotkania z kinem rosyjskim”, na co dzień żona proboszcza parafii prawosławnej w Świdnicy i psalmistka w tej parafii, przyjechała do Polski w 1998 roku.

Przyjechałam „za mężem”, który chciał działać w strukturach właśnie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – mówiła Natalia Nikolska. – Najtrudniejsze było dla mnie to, że myślałam, że błyskawicznie nauczę się polskiego, bo moje pierwsze wykształcenie to filologia rosyjska, więc jako filolog miałam dobre podstawy. Niestety, okazało się to jednak nie takie łatwe. Najpierw mieszkaliśmy na Podlasiu, we wsi , gdzie nie mówiło się po polsku, a jeśli już, to ten polski był z tyloma naleciałościami, że potem jak mi się wydawało, że mówię w tym języku, to okazywało się, że niektórych wyrazów zupełnie nikt nie rozumie – śmiała się.

W końcu jednak nauczyła się polskiego, zrobiła to samodzielnie, i włada nim biegle, nawet zdobyła najwyższy z możliwych certyfikatów potwierdzających tę umiejętność.

Osiem lat temu ks. Piotr Nikolski objął stanowisko proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Świdnicy. Wraz z żoną i córką zamieszkali na plebanii przy ul. Łukasińskiego.

Świdnica to świetne miejsce do życia – mówi z przekonaniem Natalia Nikolska i w żartach dodaje, że nawet nie przeszkadza jej to, że mieszkają na cmentarzu. – Zastanawiałam się na początku, czy w nocy będzie głośno. Byłam gotowa na spotkanie z gośćmi z zaświatów. Ale jest cisza – uśmiecha się nasza rozmówczyni.

Uczestnikom spotkania pani Natalia opowiadała także o tym, jakie są różnice i podobieństwa między Polakami a Rosjanami, zgodziła się, że istnieje coś takiego, jak „słowiańska dusza”. Usłyszeli również o tym, że mimo początkowych prób świętowania najpierw katolickiego (z przyjaciółmi), a później prawosławnego Bożego Narodzenia, rodzina Nikolskich zrezygnowała z tego.

Nie da się tego święta przeżyć tak samo dwa razy – mówiła. – Dlatego w tym roku polskie Boże Narodzenie spędzimy w żeńskim klasztorze prawosławnym na Świętej Górze Grabarce, gdzie będę przygotowywać jasełka z dziećmi z okolicznych wsi. Wystawimy je w prawosławne Boże Narodzenie, czyli dwa tygodnie po katolickim.

Przy takim gościu nie mogło się obyć bez pytań o stosunki polsko-rosyjskie. Natalia Nikolska wybrnęła z tego z właściwym sobie taktem.

To zbyt obszerny temat, wymagający dokładnego poznania jednej i drugiej strony, zachęcam do czytania nie tylko polskich, ale też rosyjskich mediów, zarówno tych zależnych od rządu, jak i niezależnych, bo takie też mamy – mówiła i dodała coś, co na długo zapadnie uczestnikom spotkania w pamięci: – Rosja, jak i cała Europa, ma znacznie poważniejszy problem. Jest nim systematyczny zalew muzułmanów. Oni są lepsi niż my. Są karni, zdyscyplinowani i nie wstydzą się własnej wiary. Dla jej szerzenia zrobią wszystko. Jak wsiadam do metra w Moskwie na stacji „Prospekt Mira” i widzę setki tych młodych, silnych mężczyzn zmierzających do meczetu, to krew stygnie w żyłach…

***

Spotkania z cyklu „Six O’Clock” odbywają się raz w miesiącu z inicjatywy Centrum Edukacji SMART.

W Świdnicy mieszka wielu obcokrajowców. Spotykamy się z nimi w różnych sytuacjach i z pewnością wielu z nas czasem przemknęły przez głowę pytania, skąd się tu wzięli, dlaczego mieszkają w Świdnicy, jacy są. Organizowane przez nas spotkania z cyklu Six O’Clock to okazja, by znaleźć na nie odpowiedzi. Chcemy też w ten sposób, w miłej atmosferze, przy herbacie, kawie i słodkościach, przybliżać świdniczanom inne kultury, zapoznać ich z ciekawymi ludźmi i oczywiście promować naukę języków – tłumaczy ideę spotkań Alina Fornal, dyrektor Centrum Edukacji SMART.

Spotkania mają charakter otwarty. Może w nich wziąć udział każdy, kto jest ciekaw świata i ludzi, kto interesuje się obcymi kulturami i językami. Kolejnym gościem Centrum Edukacji SMART będzie pochodząca z Finlandii Maarit Wicińska.

 

Zespół Centrum Edukacji SMART

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)