„Nie ma nic bardziej skutecznego niż dzielenie się pomysłami, historią i wiedzą”

poniedziałek, 21.11.2016 08:41 360 0

ISCA (International Sport and Culture Association) oraz partnerzy projektów Erasmus + (ActiveVoice, PASS Project, FlashMOVE and Journey of Hope) mogli podzielić się swoimi doświadczeniami podczas spotkania i konferencji Moving Europe – Moving People, która w dniach 14-17.11.2016 odbyła się w Ljubljanie.

Była to nieliczna z okazji do spotkania się organizacji sportu masowego, naukowców, przedstawicieli sektora sportowego, organizatorów i władz publicznych w celu omówienia przyszłego wdrażania działań Unii Europejskiej w celu poprawy stanu zdrowia fizycznego (HEPA)  - wytycznych i perspektyw zmian na przyszłość.  

Podczas konferencji mocno podkreślono, że nie wystarczą działania polityczne, uchwalenie budżetu czy opracowanie ustawy. Brak aktywności fizycznej jest kwestią złożoną i musi być rozwiązywana wspólnie. Oddolne organizacje sportowe często nie zdają sobie sprawy, że mają one ogromne, jak nie największe znaczenie we wprowadzaniu zmian. Podstawą jest komunikacja między partnerami i sektorami lokalnymi oraz docieranie do świadomości przez kampanie informacyjne i naświetlanie statystyk.  Ważne jest, by połączyć siły i koordynować nasze działania, ponieważ wszyscy działając w sporcie mamy ten sam cel.

Gośćmi konferencji byli m.in.:

Mogens Kirkeby – Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Kultury I Sportu (ISCA)

Vincent Chaudel – Vice prezes Sport i Obywatelstwo - sportu służbie społeczeństwu (Sport and Citizenship)

Richard Bailey – Międzynarodowa Rada Sportu i Wychowania Fizycznego (ICSSPE)

Andrea Backovic Jurican – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Słowenii

Randy Rzewnicki – Europejska Federacja Cyklistów (ECF)

Pauline Harper – Sieć Europejska EPODE

Florence Mondin – Komisja Europejska

Oprócz konferencji Moving Europe – Moving People podczas spotkania w Ljubljanie odbyły się również podsumowania projektów organizowanych w ramach Erasmus +.

W dniu poświęconym podsumowaniu FlashMove udział wzięła reprezentująca organizatorów tegorocznego FLashMove w Polsce - Zuzanna Panek z LZS Świdnica. Każdy z partnerów zaprezentował swoje wydarzenie, analizowaliśmy co należy poprawić, zmienić i czyniliśmy plany na przyszły rok. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że idea flashmobe zostanie zachowana, lecz flashmove będzie dużym jednodniowym wydarzeniem odbywającym się w jeden konkretny dzień w całej Europie. Podczas spotkania z europejskimi partnerami ambasadorka kampanii NowWeMove Laska Nenova podsumowała tegoroczne rezultaty. A więc w roku 2016, odbyły się 243 wydarzenia, w 31 europejskich krajach, w 155 miastach. Przy organizacji współpracowało 239 agentów ruchu, wspólnie rozpoczęło Europejski Tydzień Sportu ok 9000 tancerzy oraz ok. 18 000 widzów. Świdnica była częścią tego wydarzenia, a Polski FlashMOVE (Świdnica + Mikołów) został oceniony jako jeden z najlepiej przygotowanych. Cieszymy się bardzo i podejmujemy wyzwanie, by za rok było nas jeszcze więcej! W roku 2017 Europejski Tydzień Sportu odbędzie się w dniach 23 – 30 wrzesień, datę FlashMove poznamy na początku grudnia. Łącznie w Ljubljanie spotkało się 50 uczestników z 20 różnych krajów, z 30 różnych organizacji.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)