Kongres Turystyki Polskiej: Wodecki dla uczestników, Bałtroczyk dla mieszkańców

poniedziałek, 26.9.2016 08:52 2006 2

W środę, 12 października rozpocznie się trzydniowy Kongres Turystyki Polskiej, jedna z najważniejszych w tym roku debat publicznych na rzecz rozwoju turystycznego kraju, mająca na celu m.in. podjęcie próby stworzenia platformy stałego porozumienia i integrację środowisk działających na rzecz turystyki. Do Świdnicy, przyjadą nie tylko przedstawiciele branży turystycznej działający w niej biznesowo, ale również reprezentanci stowarzyszeń i organizacji, naukowcy, samorządowcy, urzędnicy, posłowie oraz członkowie rządu. Swoją obecność potwierdzili już na kongresie Witold Bańka – minister sportu i turystyki oraz Dawid Lasek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

- Udział w kongresie m.in. przedsiębiorców z branży turystycznej – przedstawicieli biur podróży, hotelarzy, czy też restauratorów może przyczynić się do wzmocnienia i skuteczniejszego działania całego sektora turystycznego, również przynosząc korzyści dla naszego miasta, które ma potencjał do tego, by znacznie bardziej rozwijać się w tym obszarze – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Galę otwarcia dla uczestników poprowadzi znany prezenter telewizyjny Olivier Janiak. Wieczór inauguracyjny kongres uświetni zamknięty koncert Zbigniewa Wodeckiego.

Tegoroczny Kongres Turystyki Polskiej to jednak przede wszystkim 20. sesji merytorycznych i paneli w pięciu następujących blokach tematycznych:

  1. Interwencjonizm państwa: prawne i finansowe instrumenty pośredniego i bezpośredniego wsparcia przedsiębiorczości w turystyce,

  2. Zarządzanie promocją turystyczną,

  3. Samorząd gospodarczy – rola i zadania w rozwoju turystyki,

  4. Rozwój turystyki w Polsce w perspektywie 2030 r.,

  5. Miejsce samorządu terytorialnego i jego zadania w przestrzeni turystycznej .

Kongres, to jednak nie tylko merytoryczne dyskusje, to również liczne wydarzenia towarzyszące, które z jednej strony promują nasz region, z drugiej zapewnią jego mieszkańcom wiedzę i rozrywkę. Jednym z nich będzie wystawa plenerowa poświęcona atrakcjom turystycznym Aglomeracji Wałbrzyskiej, a także 40-leciu istnienia wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR. 

Ponadto mieszkańcy będą mogli obejrzeć pokaz kulinarny z degustacją przygotowany przez kucharza Jana Kuronia, wziąć udział w wieczorach autorskich i promocji książek – Sobiesława Nowotnego „Klucz do Śląska”, Jakuba Porady autora publikacji tj. „Porada na Europę”, ,,Polska da radę’’, posłuchać koncertu organowego w Kościele Pokoju, wziąć udział w ogólnodostępnych panelach dotyczących Kompleksu Riese, czy turystyki senioralnej, warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Starą Kopalnię i lekcjach zamkowych Zamku Książ, warsztatach cuppingu, udzielania pierwszej pomocy w górach.

Dla mieszkańców zaplanowano także biletowany występ kabaretowy Piotra Bałtroczyka – 20 zł od osoby. Sprzedaż biletów na ten występ oraz zapisy na bezpłatne warsztaty: cuppingu, ceramiczne, lekcje zamkowe, pierwszej pomocy z GOPR prowadzi Regionalna Informacja Turystyczna i Kulturalna w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2, tel. 74 852 02 90).

Organizatorami Kongresu Turystyki Polskiej są: miasto Świdnica, LOT „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Izba Turystyki, Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej. W ideę kongresu zaangażowanych jest wielu partnerów takich jak m.in. Polska Organizacja Turystyczna, Związek Miast Polskich i wielu innych.

Więcej o wydarzeniu na stronie www.kongresturystyki.pl

 

***

PROGRAM DLA MIESZKAŃCÓW

12-14 października godz. 9.00-18.00 , Rynek

  • Prezentacje produktów regionalnych i lokalnych

  • Wystawa plenerowa -  najważniejsze atrakcje turystyczne gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej

  • Wystawa plenerowa -  40-lecie grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR

  • Poplenerowa wystawa z fotografii podwodnej dla każdego

 

12 października 2016

 

godz. 17.00-19.00 Galeria Fotografii, Rynek

  • Warsztaty „Dobra i zła kawa” - cupping edukacyjny kaw specialty oraz kaw z defektami / Prowadzenie: Adam Przybyłek - współzałożyciel „Czarnego Deszczu”. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

godz. 17.00-19.00 Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek

  • Wieczór autorski wraz z prelekcją pt. „Oblężenie Twierdzy Świdnickiej w okresie wojny siedmioletniej”  i promocją książki "Klucz do Śląska " Sobiesława Nowotnego. Wstęp wolny.

godz. 17.00-18.30 Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, ul. Długa 33

  • Aktywność turystyczna seniorów - szanse i możliwości. / Społeczna Akademia Nauk
    i Regionalna Koalicja na Rzecz Zdrowego Starzenia. Moderator: dr Paweł Żuraw, Prelegenci: Dr Joanna Mesjasz Społeczna Akademia Nauk Wydział Zamiejscowy w Świdnicy, dr Jarosław Szandurski Społeczna Akademia Nauk Wydział Zamiejscowy w Świdnicy. Wstęp wolny.

 

13 października 2016

godz. 9.00-11.00 Galeria Fotografii, Rynek

  • Warsztaty Cuppingu - Kawa z aeropressu - metoda parzenia i sensoryka./ Prowadzenie: Filip Kucharczyk - współzałożyciel Czarnego Deszczu, właściciel Cafe Targowa we Wrocławiu, Mistrz Polski i Świata Aeropress 2016, finalista Brewers Cup i World Baristas Championship. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek,
    ul. Wewnętrzna 2)

godz. 9.00 – 12.30 Dworzec PKP,

  • Warsztaty ceramiczne skierowane do świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych / Prowadzenie:  Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

godz. 10.00-18.00

  • Ruchoma ścianka wspinaczkowa EVEREST. Wstęp wolny

godz. 12.30-14.00 Galeria Fotografii, Rynek

  • Warsztaty Cuppingu - Dobra i zła kawa - cupping edukacyjny kaw specialty oraz kaw
    z defektami / Prowadzenie: Adam Przybyłek - współzałożyciel „Czarnego Deszczu”. Zapisy
    w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

godz. 14.30-17.00 Rynek

  • Pokaz kulinarny wraz z degustacją w wykonaniu Jana Kuronia.

godz. 16.00-18.00 Dworzec PKP

  • Warsztaty ceramiczne – możliwość samodzielnego tworzenia w glinie, czy też toczenia na kole garncarskim / Prowadzenie:  Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Wstęp wolny

godz. 17.15-18.30 Teatr Miejski, Rynek

  • Sesja: Depozyty III Rzeszy. Największy podziemny militarny kompleks "Rise" i związane z nim nowe odkrycia nieznanych ukrytych obiektów wchodzących w jego skład / Prowadzący: Krzysztof Szpakowski i jego goście. Wstęp wolny.

godz. 17.00  Galeria Fotografii, Rynek

  • Spotkanie z kucharzem – Janem Kuroniem, połączone ze sprzedażą książki „Sprytna kuchnia czyli kulinarna ekonomia”  i rozdawaniem autografów. Wstęp wolny    

godz. 17.30-19.00 Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek

  • Spotkanie autorskie z Jakubem Poradą, dziennikarzem TVN 24 i TTV, autorem powieści obyczajowej ,,Chłopaki w sofixach’’ (2011) i powieści podróżniczych: ,,Porada da radę. Tanie latanie’’ (2014), ,,Polska da radę’’ (2015) oraz ,,Porada na Europę’’ (2016) połączone ze sprzedażą książki i rozdawaniem autografów. Wstęp wolny

godz. 17.30  Kościół Pokoju

  • Koncert organowy Macieja Batora. Wstęp wolny

godz. 20.00  Aula I Liceum Ogólnokształcącego, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30

  • Kabaret Piotra Bałtroczyka, bilet wstępu 20 zł, do nabycia w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

 

14 października 2016

godz. 10.00-18.00

  • Ruchoma ścianka wspinaczkowa EVEREST. Wstęp wolny

godz. 11.00-12.00 Rynek

  • Warsztaty z pierwszej pomocy udzielanej w warunkach górskich / Prowadzenie: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej
    w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

godz. 14.00-14.30 Rynek

  • Pokaz ratownictwa górskiego – dynamiczny / Prowadzenie: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR

godz. 15.00-16.00 Rynek

  • Warsztaty z pierwszej pomocy udzielanej w warunkach górskich / Prowadzenie: Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR. Zapisy w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej
    w Świdnicy (Rynek, ul. Wewnętrzna 2)

 

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

poniedziałek, 26.09.2016 10:08
To tak w ramach zmiany i likwidacji kongresu regionów na...
wtorek, 27.09.2016 17:50
z tą różnicą, że ksoztuje teraz miasto trzy razy mniej!...