Mapy bezpieczeństwa – debaty na terenie województwa dolnośląskiego dotyczące systemowej oceny zagrożeń

wtorek, 9.2.2016 10:07 569 1

Na terenie województwa dolnośląskiego, w poszczególnych powiatach, odbywają się konsultacje i spotkania z mieszkańcami, przedstawicielami samorządów lokalnych i służb oraz innych instytucji, zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego dotyczące opracowania „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Stworzenie map pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie skali i rodzaju zagrożeń na terenie kraju i w poszczególnych regionach. Będą one istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. W KPP w Świdnicy takie konsultacje społeczne odbędą się w dniu 10.02.2016r. o godz.11.00.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego niezwykle ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń. Zauważyć należy, że nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem obywateli, obok Policji czuwa również szereg innych służb i inspekcji.

Dlatego 29 stycznia 2016 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu odbyła się debata poświęcona tworzeniu mapy bezpieczeństwa na terenie województwa dolnośląskiego.

Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli wojewódzkiego samorządu, a także wielu służb, instytucji i podmiotów, zajmujących się na terenie województwa problematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Mapy zagrożeń bezpieczeństwa należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i służący aktywizacji społeczności lokalnych. To przedsięwzięcie stanowi priorytet, zarówno Komendanta Głównego Policji, jak i resortu spraw wewnętrznych i administracji. Warunkiem poprawy skuteczności działań w zakresie likwidacji zagrożeń jest właśnie współpraca między wszystkimi podmiotami, zaangażowanymi w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli.

Spotkanie, które odbyło się 29 stycznia 2016 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, to pierwszy etap obejmujący konsultacje między instytucjami współodpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na Dolnym Śląsku. Kolejny etap dotyczy spotkań z samorządami i społecznością lokalną, które już odbywają się w poszczególnych powiatach. To właśnie opinie społeczne będą miały duży wpływ na ostateczny kształt projektowanego narzędzia informatycznego, służącego do prezentacji informacji o stanie bezpieczeństwa oraz kontaktu z mieszkańcami.

Na uwagę zasługuje rola mediów w kreowaniu poczucia bezpieczeństwa. Każda mapa zagrożeń musi odzwierciedlać zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane na przełomie określonego czasu przez służby i inspekcje, uczestniczące w likwidacji zagrożeń, ale również obywateli - społeczność lokalną. Mapa ta powinna również zawierać prognozy zagrożeń, które mogą wystąpić również w związku z organizacja różnorodnych wydarzeń.

Podczas spotkania w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu podkreślono ważną rolę konsultacji społecznych i dyskusji w zakresie opracowania, ewaluacji oraz wykorzystania mapy zagrożeń na danym terenie. Istotne są też dotychczasowe doświadczenia i stosowane rozwiązaniami w różnych instytucjach. Przedstawiono też szczegóły założeń wdrożenia krajowego systemu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce".

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

asbafyiqxt0 czwartek, 09.06.2016 18:26
[url=http://onlinecialis.top/]online cialis[/url] [url=http://buy-singulair.trade/]singula
ir medicine[/url] [url=http://buy-erythromycin.accountant/
]erythromycin[/url]