Nauka jeszcze ciekawsza

piątek, 21.7.2017 13:23 1272 0

W latach szkolnych 2016/2017 i 2017/2018 gmina Strzegom realizuje projekt w ramach środków pochodzących z Unii Europejskiej mający na celu podniesienie efektywności kształcenia w zakresie przedmiotów matematycznych i przyrodniczych w szkołach gminy Strzegom,  tj. PSP w Jaroszowie, PSP nr 3 w Strzegomiu, PSP w Olszanach,  PSP  w Goczałkowie, Gimnazjum w Jaroszowie, Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu, Gimnazjum w Goczałkowie, które zgodnie z harmonogramami realizują zajęcia wyrównawcze i  rozwijające  z przedmiotów przyrodniczych i matematyki.

- Powstałe w ramach projektu pracownie matematyczne i przyrodnicze wyposażono w sprzęt multimedialny taki jak: laptopy dla uczniów,   laptopy dala nauczycieli,  tablice interaktywne  wraz z projektorami, mobilne szafy do  ładowania, które jednocześnie mogą zasilić 16 laptopów. Zakupiono również wiele pomocy dydaktycznych  w tym: mikroskopy cyfrowe, preparaty mikroskopowe oprogramowania do tablic interaktywnych, globusy, gry dydaktyczne, modele serca i skóry człowieka, szkielet człowieka, model budowy anatomicznej człowieka różne zestawy matematyczne i dydaktyczne, zestawy do nauki ułamków, przezroczyste  modele brył, lornetki, lupy i wiele innych – wylicza Anna Góralska, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.

Dzięki otrzymanym pomocom, zajęcia w ramach projektu stały się dla uczestników ciekawsze. Korzystanie z nowoczesnych mikroskopów jest dla dzieci szczególną atrakcją. W ramach zajęć przyrodniczych uczniowie  obserwują gotowe  preparaty mikroskopowe, jak i wykonują również samodzielnie preparaty. Nowy sprzęt stał się inspiracją wielu pomysłów. Nie lada atrakcją na zajęciach przyrodniczych okazały się również pomoce z zakresu geografii. Podświetlony model Ziemi oraz Tellurium z ręcznym sterowaniem pozwoliły lepiej zrozumieć skutki obrotów Ziemi.

- W ramach zajęć rozwijających kompetencje z matematyki oraz zajęć dydaktyczno-wyrównawczych uczniowie pracują nie tylko z tablicą multimedialną , ale chętnie biorą udział w pracach manualnych. Wielkim sukcesem było wykonanie zestawu wielościanów oraz szkieletów modeli figur przestrzennych. Prace uczniów wykorzystywane są na lekcjach w różnych klasach. W czasie zajęć uczniowie pracują też z laptopami, rozwiązują problemowe zadania matematyczne, czerpiąc satysfakcję z możliwości poszukiwania rozwiązań. Do każdego zadania uczniowie podchodzą z entuzjazmem, z niecierpliwością oczekując następnych wyzwań matematycznych – mówi Anna Góralska.

Poprzez wykonywanie ćwiczeń i doświadczeń eksperymentalnych uczniowie zostali zaktywizowani  do wykorzystywania swojej wiedzy w praktycznym działaniu. Wzrosła również aktywność uczniów na zajęciach oraz ich zainteresowanie omawianymi problemami.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)