Nowe autobusy MPK: z klimatyzacją, gniazdami USB i biletomatami

środa, 15.2.2017 11:15 4652 5

Dziewięć nowoczesnych i ekologicznych autobusów miejskiej komunikacji kursujących po ulicach Świdnicy i drogach w gminach Świdnica i Marcinowice to coraz realniejsza perspektywa. Zakup będzie dofinansowany z funduszy unijnych.

Projekt MPK Świdnica Sp. z o.o. zatytułowany „Zakup niskoemisyjnych autobusów do obsługi linii komunikacyjnych na terenie miasta Świdnica oraz gmin Marcinowice i Świdnica” skierowany do Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 przeszedł pomyślnie ocenę techniczną i jest na finiszu oceny formalnej. Nieoficjalnie wiadomo, że i ten etap świdnicki wniosek przejdzie z dobrymi notami.

Na szali starań świdnickiego przewoźnika komunalnego leży 8,7 miliona złotych netto, za które ma zostać zakupionych 9 nowoczesnych autobusów. Zakup w 85% będzie dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wniosek czeka jeszcze ocena merytoryczna i po jej bardzo prawdopodobnym pozytywnym finale w końcu marca, projekt świdnickiego MPK powinien zostać zakwalifikowany do finansowania. Z początkiem kwietnia spodziewane jest podpisanie umowy.

Tymczasem na ukończeniu jest przygotowywanie specyfikacji technicznej na potrzeby przetargu na zakup 9 autobusów.

- Przede wszystkim będą to pojazdy, których silniki spełniają wyśrubowane normy Euro 6 – mówi Tomasz Kurzawa, prezes Zarządu MPK Świdnica Sp. z o.o. - Co obrazowo można przedstawić porównując emisję szkodliwych substancji w autobusach, które po zakupie zostaną wycofane z eksploatacji: nowe silniki emitują kilka procent tego, co powstawało w starych. Przyczynimy się w ten sposób do sporej poprawy jakości powietrza w Świdnicy.

Planuje się, że siedem autobusów dłuższych, około 12-metrowych oraz dwa krótsze będzie wyposażonych w liczne udogodnienia i rozwiązania ułatwiające podróż.
- Tworząc specyfikację przetargową mieliśmy na względzie oczekiwania mieszkańców wyrażone w przeprowadzonej w ubiegłym roku ankiecie – wyjaśnia Tomasz Kurzawa. - Bezdyskusyjne zatem jest podniesienie komfortu  przyszłego taboru poprzez klimatyzację obejmującą cały pojazd, gniazda USB do ładowania smartfonów i telefonów oraz czytelny system informacji wewnętrznej. Nowością mogą być poręcze pokryte specjalną powłoką antybakteryjną, oraz wewnętrzne biletomaty obsługujące karty płatnicze – montaż tych ostatnich jest właśnie uzgadniany z emitentem biletów, czyli Miastem Świdnica.

Pierwsze autobusy finansowane z tego projektu powinny pojawić się na obsługiwanych przez MPK trasach w końcu tego roku.

 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

a sobota, 18.02.2017 08:41
Jak tramwaj wygląd wnętrze tego autobusu:)
rafal piątek, 17.02.2017 15:16
BArdzo dobrze niech dotacje zostaną wykorzystane na konkretny cel ,,
o piątek, 17.02.2017 09:30
Jakie będą koszty obsługi po gwarancji? Czy to już będzie...
ŚWIDNICZANKA środa, 15.02.2017 21:49
No to będzie dobra zmiana oby doszła do skutku
środa, 15.02.2017 20:06
Super. Fajnie że Świdnica umie pozyskiwać środki unijne.