Otwórz oczy - reaguj na przemoc w rodzinie

piątek, 24.3.2017 09:20 728 0

Od listopada 2016r. ruszyła lokalna kampania "Otwórz oczy - reaguj na przemoc w rodzinie". Kampania jest realizowana przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Żarowie. Celem kampanii jest: rozpowszechnianie wśród lokalnej społeczności informacji na temat działalności zespołu interdyscyplinarnego, a także o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym oraz obalanie mitów i stereotypów na temat przemocy w rodzinie usprawiedliwiających jej stosowanie.

W listopadzie 2016r. zostały opracowane przez zespól interdyscyplinarny ulotki informacyjno - edukacyjne dla osób doświadczających przemocy oraz do świadków przemocy, które są dostępne w OPS w Żarowie oraz KP w Żarowie, a także zostaną udostępnione przez ośrodki zdrowia i Urząd Miejski w Żarowie. Ulotki zawierają informacje na temat miejsc w środowisku lokalnym, gdzie można uzyskać pomoc oraz dyżury specjalistów świadczących bezpłatną pomoc terapeutyczną, psychologiczną i prawną.

Na terenach szkół oraz przedszkoli w gminie Żarów powstały gabloty informacyjne, których celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy w rodzinie - zachęcenie osób doświadczających przemocy do zgłaszania się po wsparcie, zaapelowanie do świadków przemocy, aby reagowali, zanim będzie za późno, a także poinformowanie sprawców przemocy, że przemoc jest przestępstwem. Za stosowanie przemocy wobec osób najbliższych grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Zwrócono również uwagę na problem małych świadków przemocy, jakimi są dzieci.

Dzieci słyszą i widzą, co dzieje się w domu. Nawet, jeśli sceny przemocy odbywają się w innym pokoju, dzieci są świadome trudnej sytuacji. Obserwowanie scen bicia, słuchanie wyzwisk i przekleństw w dzieciństwie wpływa na ich dalsze życie. Dla dziecka dom to wzór normalnego życia. Synowie, którzy obserwują w domu sceny bicia, poniżania matki w dorosłym życiu mają tendencję do stosowania przemocy. Z kolei córki częściej wchodzą w toksyczne związki, w których są ofiarami przemocy.

Co przed nami?

W ramach lokalnej Kampanii "Otwórz oczy - reaguj na przemoc w rodzinie" zostaną przeprowadzone wśród uczniów na terenach szkół spotkania tematyczne dotyczące przeciwdziałania przemocy przez psychoterapeutę, który na co dzień pracuje z osobami doświadczającymi przemocy w rodzinie. Na godzinach z wychowawcą uczniowie poszerzą wiedzę w zakresie różnych aspektów i przejawów przemocy w rodzinie (czyli takiej, która ma miejsce w domu ze strony rodziców/opiekunów lub rodzeństwa) oraz będą rozwijać umiejętności rozpoznawania zagrażających sytuacji. Pedagodzy szkolni na zebraniach z rodzicami przekażą informacje na temat funkcjonowania zespołu interdyscyplinarnego, sposobów realizacji procedury "Niebieskiej Karty" W trakcie w/w spotkań i zajęć dzieci, młodzież, a także rodzice dowiedzą się, do jakich osób, instytucji czy organizacji, osoby doświadczające przemocy lub jej świadkowie mogą zwracać się o pomoc i wsparcie.

W lokalnej gazecie oraz na stronach Urzędu Miejskiego i Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie zostaną opublikowane artykuły zwracające uwagę na przemoc w rodzinie oraz możliwości uzyskania pomocy.

Podczas uroczystości Dni Żarowa oraz pikników organizowanych przez szkoły zostaną utworzone punkty doradczo - konsultacyjne rozpowszechniające informacje na temat instytucji, osób i możliwości udzielenia pomocy w środowisku lokalnym.

Zakończeniem kampanii będzie happening, w którym uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum przejdą ulicami Żarowa protestując przeciw stosowaniu przemocy w rodzinach. Wśród transparentów niesionych przez uczniów będą hasła obalające mity i stereotypy usprawiedliwiające stosowanie przemocy:

  • Przemoc nie skończy się sama.

  • Pierwszym krokiem do jej przerwania jest przełamanie izolacji i milczenia.

  • Przemoc w rodzinie jest przestępstwem. Każdy ma prawo zapobiec przestępstwu.

  • Nie trzeba mieć siniaków i złamanych kości, aby być ofiarą przemocy domowej. Poniżanie i obelgi bolą tak samo jak bicie.

  • Nikt nie ma prawa bić i poniżać kogokolwiek bez względu na to co zrobił

  • Nawet po wielu latach osoba doznająca przemocy może przerwać przemoc. Nigdy nie jest za późno, aby powiedzieć NIE!

  • Przemoc domowa zdarza się we wszystkich grupach społecznych niezależnie od poziomu wykształcenia i sytuacji ekonomicznej.

Zachęcamy do włączenia się w naszą lokalną kampanię. Powiedz stop przemocy! To twój moralny, prawny obowiązek! Bezpieczeństwo rodzin i dzieci to priorytetowe cele tej kampanii. Realizacja tych celów wymaga społecznej reakcji. NIE BĄDŹ OBOJĘTNY.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)