Przystanek autobusowy w kompleksie Centrum Przesiadkowego

wtorek, 7.4.2015 09:20 4727 5

Za kilka miesięcy oddany zostanie nowoczesny i funkcjonalny dworzec autobusowy w kompleksie Centrum Przesiadkowego przy ul. Kolejowej. Do tego czasu podróżujący autobusami i busami muszą korzystać z przystanku przy ul. Spacerowej. Powoduje to duże niedogodności, jednak nie ma już możliwości przywrócenia przystanku przy pl. Grunwaldzkim dla lokalnych przewoźników.

Wyłączenie placu Grunwaldzkiego dla przewoźników wykonujących przewozy regularne nastąpiło na podstawie „Regulaminu warunków i zasad korzystania przez operatora i przewoźnika z określonych przystanków komunikacyjnych, których właścicielem albo zarządzającym jest Gmina Miasto Świdnica”. Podyktowane było to potrzebą jego odciążenia. Wielkość samego placu, jego zabudowa i istniejący układ drogowy wyklucza możliwość powiększenia zatok przystankowych.

Należy podkreślić, że w ciągu jednego dnia z ulicy Spacerowej w dzień powszedni odprawianych jest ok. 534 kursów z 12 stanowisk. Jako właściciel przystanku wypełniając zapisy ustawowe przy uzgadnianiu zasad korzystania z obiektów miasto musi przestrzegać zasady, że odprawa podróżnych nie spowoduje zagrożenia dla organizacji lub bezpieczeństwa ruchu i nie ograniczy przepustowości przystanku komunikacyjnego.

Obecnie nie ma możliwości prawnych ponownego wprowadzenia przewoźników na pl. Grunwaldzki – wiązałoby się to z koniecznością uchwalenia nowej uchwały, a następnie uzyskania przez przewoźników zmiany zezwoleń wydanych przez uprawnione do tego organy (Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Miejski w Wałbrzychu, Urząd Marszałkowski we Wrocławiu), polegających na wprowadzeniu pl. Grunwaldzkiego do rozkładów jazdy. Procedura ta potrwałaby około 6 miesięcy i zbiegłaby się z terminem oddania do użytku Centrum Przesiadkowego, którego infrastruktura, a przede wszystkim budowa tunelu łączącego budynek dworca autobusowego z dworcem kolejowym skraca drogę dojścia do pl. Grunwaldzkiego.

- Pragniemy zwrócić uwagę, że w sąsiedztwie pl. Grunwaldzkiego znajdują się też inne przystanki komunikacji miejskiej, położone bezpośrednio w centrum miasta, czyli przy ul. Muzealnej i ul. Stefana Żeromskiego, z których mogą korzystać przewoźnicy, składając wnioski o uzgodnienie warunków i zasad korzystania z przystanków. Z możliwości tej jednak nie korzystają. Odległość z tych przystanków do ścisłego centrum np. do Rynku jest ok. 300 m., do pl. Grunwaldzkiego 279 m - mówi rzecznik magistratu Magdalena Dzwonkowska.

Głównym zamierzeniem budowy kompleksu obiektów i infrastruktury towarzyszącej w ramach Centrum Przesiadkowego było zapewnienie wysokiej, jakości odprawy podróżnych, a przede wszystkim stworzenie dogodnych warunków przesiadania się z różnych środków transportu - komunikacji miejskiej, kolejowej, autobusowej, samochodów prywatnych, czy też taksówek - na wybrany środek lokomocji, pozwalający w sposób szybki i bezpieczny na dotarcie do celu podróży. Zakończenie robót budowlanych Centrum Przesiadkowego planowane jest na 31.07.2015 roku. Prosimy więc wszystkich podróżujących o cierpliwość i wyrozumiałość. Poprawa obsługi podróżnych i wysoki standard Centrum Przesiadkowego będzie dla Państwa wielkim udogodnieniem.

 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Grey piątek, 10.04.2015 20:07
A na ulicy Spacerowej, z konieczności wizytówce miasta dla przyjeżdżających...
wtorek, 07.04.2015 22:52
Ha-ha-ha! No to się ubawiłem! Na takie gesty ze strony...
wtorek, 07.04.2015 22:26
Ciekawe czy Pani prezydent zaprosi na otwarcie swojego poprzednika?
wtorek, 07.04.2015 22:30
A w jakim charakterze miałby wystąpić Murdzek?
wtorek, 07.04.2015 22:36
Jak to w jakiej? W roli współotwierającego oczywiście. Przecież to...