Świebodziczanin Vicemistrzem Świata w powożeniu

czwartek, 25.8.2016 13:25 550 0

Nasze miasto zaczyna być potęgą w sportach konnych. Niedawno informowaliśmy o sukcesie 15-letniej Liwii Misztal w ujeżdżeniu, dziś z przyjemnością „chwalimy się” kolejnym, wspaniałym osiągnięciem świebodziczanina. Bartłomiej Kwiatek wywalczył drużynowo Wicemistrzostwo Świata w powożeniu.

W dniach 4-7 sierpnia odbyły się Mistrzostwa Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi - Piber 2016. Najliczniej obsadzone w historii Mistrzostwa Świata okazały się być dla Polski bardzo szczęśliwe i udane - bo zwieńczone historycznym wynikiem! Podwójne srebro dla Polski to niebywałe wydarzenie, które zdarzyło się w polskim sporcie jeździeckim po raz pierwszy, w dodatku ma w nim swój znaczący udział mieszkaniec naszego miasta.

Bartłomiej Kwiatek, na co dzień mieszkający w Świebodzicach i trenujący w pobliskim Stadzie Ogierów Książ, zdobył medal drużynowy dla zespołu polskiego. To pierwszy tak znamienity sukces od 1995 roku (wtedy Polska zdobyła srebrny medal drużynowy w powożeniu zaprzęgami parokonnymi na Mistrzostwach Świata w Poznaniu). Najmłodsza drużyna ze wszystkich startujących na Mistrzostwach Świata w Piber stanęła na drugim miejscu podium. W skład drużyny wchodzili:

Weronika Kwiatek & koń Bartnik - luzak Maciek Mazurek;

Bartłomiej Kwiatek & koń Sonet - luzak Daniel Kłosowski

oraz Marcin Kilańczyk (debiutant MŚ) & koń Prymus - luzak Filip Nowacki.

Warto również podkreślić, że nasz utalentowany Bartłomiej Kwiatek startuje w zawodach tylko i wyłącznie końmi polskiej hodowli, rodzimą śląską rasą - której największa hodowla znajduje się właśnie w Stadzie Ogierów w Książu.