Szpital Latawiec z dotacją na zakup rezonansu magnetycznego

czwartek, 25.5.2017 10:32 7996 1

Samorząd Dolnego Śląska konsekwentnie inwestuje w nowoczesne i skuteczne leczenie onkologiczne. Zarząd województwa zdecydował o przekazaniu kolejnych środków na sprzęt medyczny i infrastrukturę służącą leczeniu osób z chorobami nowotworowymi. Świdnicki szpital Latawiec otrzyma ponad 4 miliony dofinansowania!

Jednym z priorytetów samorządu Dolnego Śląska jest systemowe wsparcie leczenia chorób nowotworowych. W ostatnich latach istotnie zwiększono dostępność do nowoczesnych metod i procedur medycznych w całym województwie. Rozbudowano sieć placówek leczniczych – w ubiegłym roku powstały zamiejscowe oddziały Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego (DCO) w Jeleniej Górze i Legnicy, niebawem swoją działalność rozpocznie pierwsze w regionie Centrum Chorób Piersi (Breast Unit w DCO), a kilka dni temu zarząd poinformował o rozpoczęciu prac projektowo-koncepcyjnych nad budową Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu.

Leczenie chorób nowotworowych jest wielkim wyzwaniem i wymaga coraz większych nakładów finansowych. Chcemy, żeby to leczenie było skuteczniejsze i przebiegało w lepszych warunkach. Dzisiejsza decyzja zarządu oznacza przekazanie dolnośląskim placówkom onkologicznych blisko 156 mln zł na kolejne inwestycje. Dzięki tym pieniądzom na Dolnym Śląsku pojawi się nowoczesny sprzęt i nowe oddziały onkologiczne. To pozwoli na skuteczniejszą diagnostykę i szybsze wdrożenie ścieżki leczenia, a wszyscy wiemy, że czas jest bardzo istotnym czynnikiem w walce z chorobami nowotworowymi – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Zdecydowano o dofinansowaniu 10 inwestycji w ośmiu dolnośląskich placówkach. Wśród konkretnych przedsięwzięć, które zostaną sfinansowane przez samorząd województwa (środki Regionalnego Programu Operacyjnego)  znajdują się m.in. zakup rezonansu magnetycznego dla ZOZ w Świdnicy (kwota dofinansowania wyniosła ponad 4 miliony złotych. Całkowity koszt to 5 mln zł.), wyposażenie pracowni endoskopii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego czy nowy tomograf komputerowy dla Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Część złożonych wniosków zakłada też prace inwestycyjne, takie jak modernizacja bloku operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy czy budowa Ośrodka Diagnostyki i Terapii Nowotworów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.

Konsekwentnie rozwijamy potencjał jednostek leczących nowotwory. Naszym celem jest przy tym nie tylko unowocześnianie metod leczenia nowotworów, ale również zwiększanie dostępu do diagnostyki, tak by mogli z niej korzystać mieszkańcy wszystkich części naszego województwa. Właśnie dlatego pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego trafią do placówek w całym regionie: od Wrocławia po Zgorzelec – dodaje Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

***

Rezonans magnetyczny jest niezastąpiony ww diagnostyce wielu chorób m.in. ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Pacjenci ze Świdnicy na to badanie wysyłani są do pobliskich placówek w Wałbrzychu, Legnicy czy Wrocławiu.

Budynek powstał między budynkiem B1 (5-kondygnacyjnym budynkiem mieszczącym min. Blok Operacyjny, Oddział AiIT, sterylizację i aptekę ) –a budynkiem Stacji Dializ na działce nr 1836 i jest połączony łącznikiem na każdej kondygnacji z budynkiem B1.

Na parterze o powierzchni 362,12m2 dwukondygnacyjnego budynku o łącznej powierzchni użytkowej 736,82 m2 będzie znajdować się tzw. centrum diagnostyczne z rezonansem magnetycznym, natomiast w przyziemiu mieści się  kuchnia przyszpitalna o powierzchni 374,7 m2. Budowa objęła towarzyszącą infrastrukturą techniczną, plac parkingowy i dojazd od ul. Korczaka.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Ciekawy czwartek, 25.05.2017 20:23
A skąd redakcja wie , że dostaną 2 mln-...