Teraz czas na ambitne kino. SPEKTRUM niebawem

środa, 19.10.2016 14:24 2542 0

2. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM odbędzie się już między 9 a 13 listopada. Wiadomo już, że widzowie będą mogli liczyć na sporą dawkę wzruszeń. W tym roku postawiono na filmy, które mieszczą się w europejskich trendach i poruszają bardzo ważne tematy społeczne.

W programie SPEKTRUM znalazły się produkcje premierowe i przedpremierowe, które na europejskich festiwalach zgarniają w zasadzie wszystkie ważniejsze nagrody. Należy tu wymienić przede wszystkim "Zjednoczone Stany Miłości" Tomka Wasilewskiego, który otrzymał srebrnego niedźwiedzia Berlinale za najlepszy scenariusz oraz Złote Lwy, a którego świdniccy widzowie nie będą mieli szans zobaczyć w komercyjnej dystrybucji. Na uwagę zasługuje także "Plac zabaw" debiutującego Bartosza Kowalskiego, którego sceny kręcone były w Świdnicy. Film ten nie pozostawia nikogo obojętnym, poruszając problem przemocy dzieci. Nominowany był także do konkursu głównego 64. Festiwalu Filmowego w San Sebastian. Jest uznawany za jeden z bardziej kontrowersyjnych dzieł polskiej kinematografii.

SPEKTRUM to nie tylko same filmy pełnometrażowe. W tym roku świdniczanom zostanie pokazanych także 11 krótkich metraży, w których wystąpili topowi polscy aktorzy: od znakomitego Janusza Chabiora i Marian Dziędziela po Gabrielę Muskałę. To także warsztaty, wystawy oraz performatywne czytanie scenariusza Agnieszki Holland pt. "Pokot".

Choć część główna wydarzenia startuje 9 listopada, już dzień wcześniej w Galerii Fotografii odbędzie się III Świdnicki Jednodniowy Maraton Filmowy organizowany przez Młodzieżową Radę Miasta Świdnica. Wybrane produkcje będą dotyczyć różnych aspektów problemu tolerancji. Organizatorzy nie zapominają o najmłodszych i seniorach. Ci pierwsi zapraszani są wraz z rodzicami na Poranek Rodzinny, podczas którego odbędzie się pokaz filmu familijnego „Za niebieskimi drzwiami” (film został wsparty przez komisję filmową Wroclaw Film Commision, która podobnie jak rok temu jest partnerem festiwalu oraz Dolnośląski Fundusz Filmowy). Osoby starsze mogą wybrać się za darmo na historyczny obraz Ryszarda Bugajskiego „Generał Nil”. Zupełnie nowym punktem w programie SPEKTRUM będzie konkurs polskich krótkich metraży. Laureata spośród 11. nagradzanych także na innych festiwalach pozycji wybierze publiczność. Warto wspomnieć, że w gronie proponowanych filmów znalazły się „Lokatorki” Klary Kochańskiej, które zdobyły wiele nagród, m.in. studenckiego Oscara.

Nie zabraknie również okolicznościowych wystaw. Na pierwszej z nich, Wszystkie kolory Kieślowskiego, organizowanej przez Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, zaprezentowanych będzie 30 zdjęć, na których odnajdziemy kultowego reżysera w różnych okresach życia i momentach twórczości. Druga wystawa o nazwie Rekonstrukcje poświęcona zostanie fotografiom wykonywanym przez tragicznie zmarłą Zuzę Kolską.

SPEKTRUM będzie miał dodatkowo swoją muzyczną odsłonę. Zaprezentuje się w niej zespół Makabreski (tworzony przez cenioną wrocławską artystkę, Natalię Grosiak oraz Bolka Makabreskiego, znanego z grupy Ahimsa), Slime (świdnicki muzyk) oraz Wojcieh Urbański (członek popularnego składu Rysy, z którym zdobył wiele branżowych nagród) i Maciej Głębocki (twórca muzyki techno/house).

Sprzedaż biletów w cenie 5 zł na jeden seans ruszy od przyszłego poniedziałku. Od dzisiaj wszyscy chętni będą mogli nabyć karnety w cenie 50 zł. Trzeba się spieszyć. Jest ich tylko 50.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 19 października organizatorzy przedstawili szczegółowy program wydarzenia. Wiadomo już także ile druga edycja festiwalu będzie kosztować. Z kasy ŚOK-u na ten cel wydano 150 tysięcy złotych.

- Nie ukrywam, mieliśmy tremę, jak ten festiwal zostanie przyjęty przez publiczność, nie tylko przecież świdnicką. o i powiem tak: udało się. Udało się. Wydarzenie spodobało się tym, którzy lubią film, znają się na filmie. To co postawiliśmy sobie jako organizator, zostało spełnione. Chcieliśmy po prostu pokazać kino najwyższych lotów, z wysokiej półki, kino, które potrafi wzruszyć, jest docenianie na świecie przez fachowców - mówiła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

8 listopada (wtorek) - przygotowany przez MRM w Galerii Fotografii
III Świdnicki Maraton Filmowy

9 listopada (środa)

16:00 „Zjednoczone Stany Miłości”
19:00 Oficjalne otwarcie + Makabreski + KONKURS: „Ja, Daniel Blake”

10 listopada (czwartek)

14:30 Pokaz dla seniorów: „Generał Nil”, WSTĘP WOLNY
17:00 „Pokot”- czytanie fragmentów scenariusza filmu, WSTĘP WOLNY
18:00 KONKURS: „Marzenia” + spotkanie
20:30 KONKURS: „Plac zabaw” + spotkanie

11 listopada (piątek)

12:00-16:00 Warsztaty creative writing | ul. DŁUGA 33
13:00 KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, Blok I: „Niestrudzeni wędrowcy”, „Szczękościsk”, „Adaptacja”, „Świetne wieści” + spotkanie
16:00 KONKURS: „Ederly”, reż. Piotr Dumała, 87′ + spotkanie
18:30 Wernisaż wystawy „Wszystkie kolory Kieślowskiego”
19:00 KONKURS: „Jak Bóg da”, reż. Edoardo Falcone, 87′
21:00 KONKURS: „Toni Erdmann”, reż. Maren Ade, 162′

12 listopada (sobota)

11:45 Wykład T. Lubelski + „Nieciekawa historia”
12:00-16:00 Warsztaty creative writing
13:30- 17:30 Warsztaty wideorecenzji
14:00 KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, Blok II: „Czarnowidzka”, „Ciepło-zimno”, „Romantik”, „Hycel” + spotkanie
17:00 KONKURS: „Las, 4. Rano”
18:30 Wernisaż wystawy „reKONSTRUKCJA”
19:00 KONKURS: „Rara”+ dyskusja
21:30 KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: , Blok III: „Konstruktor”, „Lokatorki”, „NDR” + spotkanie
22:30Wszystkie stany brzmienia

13 listopada (niedziela)

10:00 Poranek rodzinny: „Za niebieskimi drzwiami”
11:45 Wykład 48 HFP + prezentacja filmów
12:30 Wykład Laura Pawela
13:15 KONKURS: „Egzamin”
15:30 „Moje córki krowy”
18:00 Wręczenie nagród + „Nikt nie woła”+ spotkanie
NAJWAŻNIEJSZE PEŁNOMETRAŻOWE FILMY KONKURSOWE

JA, DANIEL BLAKE
Reżyseria: Ken Loach

Złota Palma Cannes 2016. Zabawne, poruszające i chwytające za serce najnowsze dzieło Kena Loacha, jednego z najważniejszych reżyserów europejskiego kina. Niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

EDERLY
Reżyseria: Piotr Dumała

Tytułowe Ederly to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater – Słow. Miasto osacza bohatera, któremu zostają przypisane nowe tożsamości. Film można określić jako surrealistyczną komedię z elementami kryminału lub filozoficzny traktat o życiu. Nierealistyczną fabułę wspiera realistyczna warstwa wizualna, a czarno – białe zdjęcia nawiązują do stylistyki kina niemego.

EGZAMIN
Reżyseria: Cristian Mungiu

Cristian Mungiu stworzył swój najbardziej osobisty obraz. W „Egzaminie” opowiedział o ludziach mu bliskich: miejskiej klasie średniej. Intelektualistach, którzy swoimi codziennymi wyborami kształtują społeczeństwo Rumunii. Romeo Aldeo jest zbliżającym się do pięćdziesiątki lekarzem z Klużu. Jego córka właśnie zdaje maturę, ma pojechać na studia za granicę. Ale tuż przed egzaminami zostaje napadnięta na ulicy. W obawie o jej rezultaty na maturze ojciec bierze sprawy w swoje ręce i postanawia załatwić roztrzęsionej córce dobry wynik.

PLAC ZABAW
Reżyseria: Bartosz M. Kowalski
Nagrody: 2016 Gdynia (Festiwal Filmowy) – Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film, Don Kichot – Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Niewielkie miasto w Polsce. Dzień z życia nastolatków, którzy właśnie kończą szkołę podstawową. Niewinnie zapowiadające się spotkanie trójki bohaterów prowadzi do nieoczekiwanego, przerażającego finału. Scenariusz, nagrodzony w konkursie Script Pro, został oparty na faktach. „Plac zabaw” to pełnometrażowy debiut Bartosza M. Kowalskiego, który został doceniony przez widzów i krytyków za dokumenty „Moja wola” i „Niepowstrzymani”. Na ekranie zobaczymy trójkę młodych debiutantów: Michalinę Świstuń, Nicolasa Przygodę, Przemka Balińskiego. Ich kreacje na długo po seansie nie pozwalają o sobie zapomnieć.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)