komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

wtorek, 12 grudnia 2017

Dagmary, Aleksandra

Uwaga na gniazda owadów! Nowe wytyczne straży pożarnej

piątek, 11.8.2017 15:48 , komentarze: 0 , odsłony: 4807
kategorie artykułu:

Od kilku dni na obszarze całego kraju obowiązują nowe zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych, które wprowadził Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. 

Aktualne wytyczne ujednolicają podejście jednostek straży pożarnej do problematyki sposobu podejmowania interwencji związanych z niebezpiecznymi owadami takimi jak osy, szerszenie czy pszczoły.

Do najbardziej istotnych elementów nowych procedur należą określone metody postępowania strażaków po dojeździe na miejsce:

1. W przypadku stwierdzenia zagrożeń związanych z przebywającymi w obiekcie osobami, w szczególności dotyczy to obecności grup dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się, należy doraźnie ewakuować te osoby poza strefę zagrożenia i podjąć wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda.

2. W pozostałych przypadkach podjąć działania polegające na:

 • ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,

 • oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy,

 • poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o występowaniu roju lub gniazda wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną,

 • pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem, w myśl art. 61 ustawy "Prawo budowlane", zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu.

3. W przypadku konieczności likwidacji gniazda owadów, do którego dostęp jest utrudniony i usuwanie go będzie wymagało rozbiórki oraz późniejszej naprawy elementów konstrukcji obiektu, należy poinformować o tym fakcie właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu. Przy braku akceptacji takiej formy działania należy stosować metodę określoną w pkt 2. Analogicznie należy postępować w sytuacji, w której skuteczność usunięcia gniazda owadów wymusi konieczność zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, będących w posiadaniu wyspecjalizowanych firm.

Na wypadek użądlenia...

Na ogół, kiedy użądli nas owad pomoc medyczna nie jest potrzebna. Można jednak zastosować środki redukujące do minimum objawy, zwłaszcza w przypadku użądlenia w miejscu wrażliwym np. okolice oczu. W takim wypadku należy jak najszybciej podać lek przeciwzapalny (na przykład kwas acetylosalicylowy (aspiryna) czy ibuprofen). W miejscu użądlenia można także przykładać zimne okłady. Dostępne są też maści łagodzące swędzenie.

Jeżeli użądlenie nastąpiło w jamie ustnej lub gardłowej, co zdarza się niezwykle rzadko, wymagane jest przewiezienie poszkodowanego do szpitala, gdyż może wystąpić zablokowanie dróg oddechowych.

Tylko u około 1% ludności po kilkukrotnym użądleniu (czasami już nawet po drugim lub trzecim) występuje reakcja alergiczna, zwaną także reakcją ogólną, układową lub anafilaktyczną. Odczyn alergiczny nie może wystąpić po pierwszym użądleniu, ponieważ organizm nie wytworzył jeszcze przeciwciał. Reakcje uczuleniowe pojawiają się zazwyczaj w krótkim czasie po użądleniu (w czasie od kilku sekund do 30 minut)
Rozróżnia się 4 stopnie nasilenia reakcji alergicznych. Nasilenie zwiększa się od stopnia 1 do 4:
Stopień 1 - swędzenie, zaczerwienienie i obrzęki (pokrzywka) obejmujące całe ciało
Stopień 2 - objawy stopnia 1 plus dolegliwości jelitowe (wymioty, biegunka)
Stopień 3 - objawy stopnia 1 i/lub 2 plus trudności z oddychaniem i/lub uczucie duszenia się
Stopień 4 - objawy stopnia 1 i/lub 2 i/lub 3 plus kołatanie serca, krótkotrwała utrata przytomności, wstrząs anafilaktyczny (któremu towarzyszą zawroty głowy, nadmierne pocenie się i zimne dreszcze).

Postępowanie w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej

W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury ciała lub reakcji 1 stopnia należy skontaktować się z lekarzem domowym. Możliwa jest wówczas decyzja, by przez jakiś czas obserwować rozwój objawów. Okres obserwacji w szpitalu jest zalecany, ponieważ objawy mogą się po pewnym czasie nasilić. W razie wystąpienia wymiotów, a bezwzględnie przy objawach charakterystycznych dla stopnia 3 i 4, wymagane jest natychmiastowe przewiezienie poszkodowanego do szpitala.

Reakcje toksyczne występują wyłącznie w przypadku kilkudziesięciu użądleń w krótkim czasie. Mogą wtedy wystąpić zaburzenia w funkcjonowaniu systemu nerwowego i układu krążenia (zaburzenia rytmu serca, zaburzenia oddychania). Również i w tym wypadku poszkodowanego należy odwieźć do szpitala na obserwację w celu zastosowania dodatkowych środków leczniczych.

Poza silną reakcją alergiczną (stopień 4), możliwe jest również wystąpienie hiperwentylacji spowodowanej lękiem po ukąszeniu owada. Reakcja ta może prowadzić do utraty przytomności. Również w takim wypadku należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Kwalifikowana Pierwsza Pomoc:

 • gdy osoba poszkodowana została ukąszona przez owada w pierwszej kolejności należy przystąpić do ewakuacji w bezpieczne miejsce,

 • zapewniamy wsparcie psychiczne,

 • podajemy tlen,

 • stosujemy pozycje pół siedzącą - w razie utraty przytomności leżącą z uniesionymi nogami, osoba nie powinna się poruszać,

 • usuwamy żądło za pomocą dostępnych środków, w zestawie R1 znajdziemy np. ASPIVENIN, który idealnie nadaje się do usuwania jadu czy żądeł pod ciśnieniem,

 • użądloną kończynę trzymamy poniżej poziomu serca,

 • należy zadbać o dostęp świeżego powietrza,

 • chłodzimy miejsca użądlenia np. za pomocą namoczonej gazy, dzięki czemu uśmierzamy ból,

 • stała kontrola ABC.

Źródło: Strazacki.pl
   

 

Wasze komentarze

wczoraj, 18 godz temu
poniedziałek, 11.12.2017 08:10
3
niedziela, 10.12.2017 09:01
1
sobota, 9.12.2017 09:51
5
czwartek, 7.12.2017 13:45
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Auto Max
Auto Max
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Miral
Miral
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra