Wielka tężnia przy Narodowym Forum Muzyki

czwartek, 28.4.2016 13:01 1228 0

Z ponad 500 desek, 100 krat, 500 trójkątów z materiału oraz 5 kilogramów rdzy powstaje potężna budowla na placu Wolności we Wrocławiu. Konstrukcja wysoka na 6 metrów i szeroka na 22 metry pomieści ogromny zbiór przedmiotów i urządzeń gromadzonych przez ponad 12 lat. 

Pierwowzór tężni powstającej na wrocławskim pl. Wolności powstał już w XVII wieku. Początkowo budowle służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej  i leczniczej. Szybko zorientowano się, że ma zbawienny wpływ na zdrowie ludzi przebywających  w okolicy. Największe tego typu konstrukcje powstały w Polsce pod koniec XIX wieku. Są wysokie na kilkanaście metrów, a ich łączna długość przekracza półtora kilometra. Dzięki niesłabnącej popularności są wykorzystywane do dziś. Tym razem w celach artystycznych. 


Inhalacja sztuką "Tężnia sztuki" jest budowlą zaprojektowaną przez Roberta Kuśmirowskiego. Konstrukcja powstaje z drewna iglastego i jest systemem różnej wielkości podpór i belek połączonych ze sobą. W środku zostanie wypełniona ogromnym zbiorem przedmiotów i urządzeń powystawowych, gromadzonych przez 12 lat. Zaskakujące widza elementy zostały zebrane i poukładane według gabarytów, funkcji i kolorów, zgodnie ze spisem inwentarzowym charakterystycznym dla zbiorów muzealnych. Miejsce do tężenia sztuki zostało zaprojektowane z myślą o doznaniach wizualnych, poddaje naszą percepcję próbie wrażliwości na zmiany zachodzące w ustanowionym obiekcie. Podobnie, jak przy tężniach solankowych warunki atmosferyczne otoczenia mają ogromny wpływ na ostateczny kształt tężni artystycznej. Zgromadzone przedmioty, zmieniające się pod wpływem deszczu, kurzui korozji wraz z drewnianą konstrukcją, pełną zacieków i przebarwień, stanowią rodzaj organizmu, nasycającego powietrze artystyczną mgiełką. Tężnia jest miejscem manifestacji sztuki wyprowadzonej z magazynów. Jest miejscem, w którym odbywa się inhalacja sztuką. Otwarcie wystawy "Tężnia sztuki" dla zwiedzających zaplanowane jest w najbliższy czwartek 28 kwietnia. 

Wystawa została przygotowana w ramach projektu Koalicja Miast dla Kultury. To pierwszy projekt w historii ESK, w którym współpracę podjęły miasta ubiegające się wcześniej o ten tytuł. Zespoły przygotowujące aplikacje konkursowe w 2010 roku stworzyły Obywatelskie Partnerstwo dla Kultury 2016. W projekcie uczestniczą Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań i Szczecin, które w okresie wakacyjnym przyjadą do Wrocławia z autorskimi programami kulturalnymi.

Pierwsza odsłona Lublina "Tężnia sztuki" jest pierwszą z inicjatyw miasta Lublina. Już w drugiej połowie maja na ulicy Karola Szajnochy najwięksi i najbardziej znani artyści zbudują scenerię Lublina – unikalnego miasta inspiracji, w którym współczesność przeplata się z bogatą historią. Kilkudniowe widowisko odzwierciedlać będzie dialog tradycji z nowoczesnością poprzez interaktywne działania kulturowe oparte na spektaklach teatralnych, projekcjach filmowych, koncertach oraz pokazach sztukmistrzowskich.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)