komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

poniedziałek, 20 listopada 2017

Anatola, Sedzimira

Wizyta czeskich przyjaciół

piątek, 10.11.2017 10:22 , komentarze: 0
kategorie artykułu:

7 listopada 2017 r. gościliśmy w Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej 23 uczniów wraz z trójką opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły z Teplic nad Metuji. Wizyta odbyła się w ramach rozwoju współpracy z gminami partnerskimi. Gości przywitał pan dyrektor Krzysztof Sołtys oraz pan wicedyrektor Marcin Kruk. Niespodziankę sprawiła nam i naszym gościom swoją wizytą pani Teresa Gawron (była dyrektor tutejszej placówki).

Promując zdrowy styl życia przez zabawę i sport, rozegraliśmy z naszymi gośćmi mecz piłki nożnej (wynik meczu 8:6 dla reprezentacji naszej szkoły) oraz przeprowadziliśmy rozgrywki w „dwa ognie” (wynik tych zmagań 1:1). Po zmaganiach sportowych i słodkim poczęstunku uczniowie pojechali zwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną im. C.K. Norwida w Świdnicy oraz Kościół Pokoju. W prawie trzystuletnim, wolnostojącym pałacu miejskim byłej rezydencji opatów cystersów krzeszowskich nasi goście mieli nie lada zadanie. Dopiero prawidłowe rozwiązywane zagadki (dobra odpowiedź wskazywała drogę zwiedzania) umożliwiało im przejście biblioteki od strychu po piwnicę.

Następnie przyszedł czas na zwiedzenie Kościoła Pokoju, zabytku wzniesionego z drewna, gliny i słomy, który po częściowym remoncie robi ogromne wrażenie. Na świecie są tylko 2 takie obiekty. Jeden stoi w Świdnicy, drugi w Jaworze. Sacrum i profanum tworzą tu harmonijną całość. Jest to największa drewniana protestancka świątynia wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Do wyjątkowo cennych elementów wyposażenia kościoła należą jego ołtarz i ambona, cenne są także organy. Po krótkiej, aczkolwiek bogatej w program wycieczce do Świdnicy przyszedł czas na powrót do Jaworzyny  Śląskiej, gdzie na uczniów w szkolnej stołówce czekał już obiad. Po wspólnym posiłku nastał czas pożegnania i rozdania drobnych upominków ufundowanych przez Gminę Jaworzyna Śląska, Powiat Świdnicki oraz Zakład Porcelany Stołowej „Karolina”.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 46 min temu
dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 1 godz temu
niedziela, 19.11.2017 09:48
sobota, 18.11.2017 10:18
sobota, 18.11.2017 10:14
sobota, 18.11.2017 10:12
piątek, 17.11.2017 13:00
piątek, 17.11.2017 12:00
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Auto Max
Auto Max
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Miral
Miral