ZACZYTANI... Jo Nesbø "Syn"

piątek, 22.5.2015 09:26 1127 0

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Katarzyna Dominikowska.

 

Jo Nesbø "Syn", Wydawnictwo Dolnośląskie 2014

 

Norwegia to według wielu kraj słynący z najwyższego poziomu życia, bogaty, spokojny, racjonalny, którego jedynym zmartwieniem jest surowy klimat. Jo Nesbø, król skandynawskiego kryminału, autor „Syna”, pokazuje inne, mroczne oblicze swojej ojczyzny. Narkotyki, imigranci, handel żywym towarem, prostytucja i korupcja na najwyższych szczeblach władzy – to problemy, z którymi muszą zmierzyć się skandynawskie społeczeństwa. Dostatek i opieka państwa nie gwarantuje raju na ziemi, zło czai się w najgłębszych zakamarkach duszy. Przykładem niech będzie Anders Breivik, prawicowy ekstremista, sprawca zamachu terrorystycznego i masakry na wyspie Utøya. On również był niepozornym „facetem z sąsiedztwa”, tak jak wiele negatywnych postaci z powieści pisarza.

Dla fanów twórczości Jo Nesbø, pewnym rozczarowaniem może być brak Harry’ego Hole’a, bohatera poprzednich powieści pisarza. Tutaj, godnie zastępuje go Simon Kefas – doświadczony zawodowo      i przez życie, policjant. To on będzie podążał tropem Sonny’ego Lofthusa, postaci wyjątkowo tajemniczej i intrygującej.

Głównego bohatera Sonny’ego, poznajemy, gdy odsiaduje wyrok w jednym z najlepiej strzeżonych zakładów karnych w Oslo, przewrotnie nazwanym „Państwo”. Na losy chłopca niewątpliwe wpłynęła samobójcza śmierć ojca, oskarżonego o korupcję policjanta. Pogrążony w nałogu narkotykowym, Lofthus doskonale funkcjonuje w więzieniu, ciesząc się szacunkiem współwięźniów, doszukujących się w nim zdolności uzdrawiających, oczyszczających. Jego sytuacja zmienia się jednak po wysłuchaniu historii jednego z więźniów, który przekazuje mu nowe fakty dotyczące ojca. Okazuje się, że Ab Lofthus nie był skorumpowany, nie popełnił samobójstwa lecz został zamordowany. Po tej spowiedzi, Sonny postanawia dociec prawdy i dowiedzieć się, kim tak naprawdę był jego ojciec i co kryje się za jego śmiercią. Wymierzając sprawiedliwość ludziom odpowiedzialnym za tę tragedię, nie waha się posunąć do najbrutalniejszych rozwiązań.

„Syn” to dobrze przemyślana historia, bardzo wciągająca, intrygująca i wielowątkowa. Najmocniejszą stroną są pełnowymiarowe, nieszablonowe i niejednoznaczne portrety bohaterów. Najlepiej wypadają główni bohaterowie, Sonny i Simon, których polubimy od pierwszych stron. Osobiście lubię styl Jo Nesbø, taki oszczędny, prosty, doskonale sprawdzający się w kryminałach, pozwalający chłonąć wydarzenia bez zbędnego zatrzymywania się. Są oczywiście również słabe strony. Pewna przewidywalność zakończenia, łatwość z jaką Sonny odnajduje się w świecie, po ucieczce z więzienia, w którym spędził kilkanaście lat, zerwanie z nałogiem. To wypada mało wiarygodnie, jednoczenie nie zmienia faktu, że książkę czyta się jednym tchem.

 

Katarzyna Dominikowska

 

Książka do wypożyczenia w większości bibliotek publicznych np. w Ząbkowicach, szukaj jej także w swojej bibliotece.

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)