Spotkanie grupy roboczej ds. współpracy gospodarczej i energii odnawialnej

piątek, 9.6.2017 10:43 1407 0

W dniach 31.05 – 01.06.2017 r. w Boleścinie koło Świdnicy, z inicjatywy Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. współpracy gospodarczej i energii odnawialnej, projektu „Sieć rozwoju gospodarczego pogranicza czesko-polskiego”.

Celem projektu jest zwiększenie intensywności współpracy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego pogranicza czesko-polskiego. Przewidziane jest utworzenie sieci współpracy w oparciu o 5 transgranicznych grup roboczych: rozwoju gospodarczego i energii odnawialnej, produktów regionalnych, prowadzenia działalności gospodarczej, rozwoju regionalnego i turystyki oraz mobilności pracowniczej. Ta innowacyjna struktura pozwoli rozwijać transgraniczne kontakty i rozwiązywać problemy na pograniczu. Partnerami projektu są: Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy; Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Jeleniej Górze, która pełni jednocześnie funkcję lidera projektu; Powiatowa Izba Gospodarcza w Jabloncu nad Nisou, Izba Gospodarcza Województwa Královehradeckiego w Hradec Kralove, Związek Miast i Gmin Karkonosze. Projekt będzie realizowany od 01.01.2017r. do 31.12.2018r., jego wartość wynosi 560 769,50 €, a wartość dofinansowania Unii Europejskiej to 476 654,07 €.

Część merytoryczna spotkania rozpoczęła się prezentacją na temat nowoczesnych systemów oświetleniowych, kompensacji mocy biernej oraz fotoogniw. Uczestnicy spotkania będących członkami Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnych, przedstawili zakres działalności i cel tej organizacji jakimi są dążenie do poprawy stanu środowiska, edukacja w zakresie zrównoważonego rozwoju, gospodarki energią, odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy mieli również okazję zwiedzić Fundację Krzyżowa dla porozumienia Europejskiego, gdzie zaprezentowano nowoczesne rozwiązania energetyczne takie jak kotłownia na biomasę (zrębki) oraz elektrownia fotowoltaiczna i wiatrowa. Był to przykład jak instalować takie urządzenia w budynkach zabytkowych. Drugiego dnia odwiedzono superinteligenty budynek - siedzibę Centrum Technologii Energetycznych, by zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami energetycznymi w praktyce. To najinteligentniejszy budynek w Świdnicy i prawdopodobnie jeden z najinteligentniejszych na Dolnym Śląsku.

Uczestnicy spotkania rozmawiali także o dalszych planach i wzajemnej współpracy na przyszłość. Było to pierwsze takie spotkanie w ramach tego projektu, ale planowane są już następne w formie nie tylko grup roboczych ale również wizyt studyjnych, udziału w targach jak i forów tematycznych. Podczas spotkania partnerzy projektu przekazywali uczestnikom informacje o projekcie, programie i uzyskanym dofinansowaniu.

Projekt „Sieć rozwoju gospodarczego pogranicza czesko-polskiego”, numer projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000071,  jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska  – Polska.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)